Změna diagnózy

Dobrý den, jsem 30 letá žena, které bylo v roce 2016 diagnostikována paranoidní schizofrenie, na uzavřeném oddělení v psychiatrické léčebně Kroměříž. S nemocí se léčím psychiatrickými léky, s doprovedem depresí a úzkostí. Minulý rok mi byl přiznán důchod bez stanovení další kontroly. Znamená to trvale nebo při změně diagnózy dojde k přehodnocení? Ptám se na praxi. Moje současná situace je taková, že se můj psychiatr přiklání vzhledem k jedné hospitalizaci na teorii, kterou mi diagnostikovali v léčebném zařízení NUDZ na úzkostnou a depresivní komplexní poruchu osobnosti. Chtěla jsem absolvovat psychoterapeutický program na otevřeném oddělení NUDZ. Odešla jsem na revers, bylo to na mě moc náročné. Ptám se tedy, jestli v případě, že mi změní dignózu dojde k přehodnocení důchodu? Dojde nejspíše ke snížení? Nevíte z praxe, jakký stupeň asi lidé s podobnou diagnózou pobírají? Můj psychiatr mi jen suše řekl, že vůbec neví, že neví jak to funguje. (nezajímá ho to) Dále jsem se chtěla zeptat, když se mi sníží důchod, počítá se ze stejného základu, z kterého mi ho vypočítali nebo i to se mění? Nejlépe nějaký příklad z praxe prosím.
Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji Vám za dotaz, který jste nám do poradny zvolila. Možná Vám na něj přesněji odpoví "náš" psychiatr, já se v těchto otázkách nevyznám. Také mě napadá obrátit se na příslušnou OSSZ, jaké mají zkušenosti oni? Přeci jen jsou tomuto tématu nejblíže a Vy jste zase expert na svou problematiku, na kterou se chcete zeptat. Zde jsou zajímavé odpovědi na podobné otázky ze stránek ČSSZ, možná se v nich najdete: https://www.cssz.cz/-/cssz-vysvetluje-pretrvavajici-myty-o-duchodech-dil-3-invalidni-duchody Při změně diagnózy můžete Vy sama zažádat o přezkoumání zdravotního stavu, není automatické, že by Vám důchod snižovali nebo zvyšovali. Spíš záleží na zdravotním stavu než na diagnóze. Přeji hodně sil. LV
Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer konzultant se bohužel nevyznám v tom, jak to chodí s přidělováním invalidních důchodů vzhledem k diagnóze, ale věřím, že více vám poradí můj odborný kolega v poradně. Jako peer bych vás chtěla ale povzbudit v tom, že hlavní je kvalita života a schopnost si život užít. Je možné, že "lehčí" diagnóza by mohla zapříčinit snížení invalidního důchodu. Za sebe bych se ale snažila vidět v tom to dobré. S méně závažnou diagnózou můžete mít větší šance na zotavení a na plnohodnotnější život. Většina našich klientů pracuje, byť na zkrácený úvazek. A práce jim velmi pomáhá - a to i psychicky. Já sama také s úzkostně depresivní poruchou pracuji a možnost být nějak zapojená ve společnosti je pro mě nesmírně cenná. Přeji vám mnoho radosti ze života.