Aktuality

# 🍀Milí studenti Školy zotavení, dali jsme dohromady náhradní termíny kurzů za zrušené termíny v období koronaviru. 🍀 Účast na všech kurzech je ZDARMA. V případě zájmu o účast v tomto i dalších kurzech se prosím ozvěte naší peer specialistce Šárce na: michlova@cmhcd.cz nebo se přihlaste skrze PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ, ve kterém také naleznete bližší informace o tom, čemu se v kurzech budeme věnovat.

Terminy-2020.jpg

******​************​​************​*********​***
 

Hezký den ze Školy zotavení, rádi bychom Vás pozvali na pokračování workshopu Duše a Tělo II., který se bude stejně jako předchozí workshop věnovat propojení prožívání těla a duše. Účast na workshopu je zdarma! Workshop se uskuteční ve čtvrtek 18. června 2020 od 18:30 do 21:30Opět se bude konat na pražských Vinohradech, v tatami sále Prostoru 8, Šmilovského 1437/8 (mapku přikládáme ZDE). 

Pokračování workshopu Duše a Tělo je opět určeno pro ty, kdo chtějí navázat užší spojení s vlastním tělem a propojit tak prožívání těla a dušeVědomější spojení s tělem znamená také vědomější napojení na sebe samého. Dát více pozornosti tělu a méně myšlenkám – to nás přivádí do pozornějšího prožívání reality a do přítomného okamžiku a přináší více radost i zklidněníTentokrát se budeme mimo jiné věnovat našemu tělesnému (i duševnímu) Středu a jeho vztahu k hranicím. Odkud vycházíme a kam až saháme? Jakou máme velikost a váhu (nikoliv v kg)? Jak se můžeme uzemnit pomocí těla a vnímat naše zakotvení v něm a v životě? Jak se naopak od země odtlačit a umět říci ne? To si vyzkoušíme v bezpečné a přijímající atmosféře.

S radostí a jemností vás opět budou provázet Martina Faltýnová a Marika Mariewicz.
 
******​************​​************​*********​***


# Aktuálně se v České republice se v souvislosti s pandemií koronaviru COVID-19 začínají uvolňovat krizová opatření. Ve Škole zotavení tak zahajujeme prezenční výuku od 8. června 2020, jako první z kurzů se uskuteční 3denní kurz Plán bezpečí. V případě Vašeho zájmu o účast prosím napište naší peer specialistce Šárce na michlova@cmhcd.cz nebo vyplňte svůj zájem v tomto přihlašovacím formuláři.

Hygienická opatření pro zajištění kurzů budeme průběžně aktualizovat v souladu s platnými doporučeními a s jejich postupným uvolňováním. O konkrétních pravidlech budeme účastníky každého kurzu informovat e-mailem v závislosti na vývoji situace.

******​************​​************​*********​***


# Jako ochutnávku našich kurzů jsme pro Vás během koronavirové pandemie připravili kurzy v online podobě, které Vám mohou přiblížit, jakým tématům se ve Škole zotavení věnujeme. Doufáme, že se Vám bude i tento formát kurzů líbit a přinese Vám podporu a pomoc při zvládání nových situací nejen nyní, ale i po celou dobu Vašeho zotavování.

Online kurz 1: Zotavení jako součást každodenního života​
Online kurz 2: Příběh zotavení
Online kurz 3: Self-management

******​************​​************​*********​**
 
# 29. dubna 2020 vychází 5. číslo časopisu Zámezí, tentokrát věnované tématu Smrti. Jako vždy obsahuje literární texty nebo třeba pohled na tvorbu výtvarných umělců z celého světa. Rozhovory, průzory, svědectví... to jsou jen některé z jeho rubrik. "Téma Smrti se nakonec jeví aktuálněji, než jsme původně plánovali. Příště se ale navrátíme k životu spolu s tématem Identita", slibuje šéfredaktor Jan Jiří Novák.

Pokud máte v šuplíku texty o Identitě, nebo Vás naše nové téma prostě jen inspiruje k zamyšlení, neváhejte nás kontaktovat. Ale nezapomínejte ani na čtení o Smrti a užívejte každého dne v pokoji a míru.
 
Časopis je k přečtení na tomto odkaze: Zámezí #5
 
******​************​​************​*********​**

Nový rok 2020 u nás začíná publikací 4. čísla časopisu Zámezí. Redaktoři a autoři se tentokrát podívali na zoubek Humoru. "Nové číslo Zámezí vám nabídne pohled na humor jako zbraň v boji proti smutku a životním těžkostem, ale zároveň i svého druhu zdroj smutku a životních těžkostí. Dozvíte se, jak humor souvisí (respektive může souviset) s feminismem, poezií, depresemi nebo úzkostmi." (šéfredaktor časopisu Jan Jiří Novák)

Časopis je k přečtení na tomto odkaze: Zámezí #4
 
******​************​​************​*********​**

# Začaly běžet kurzy podzimního semestru 2019 ve Škole zotavení. Nemohli jsme jinak, než začít kurzem s názvem "Zotavení" ☘️ Ze zpětných vazeb studentů jsme se dozvěděli, že se jim dostalo "spousty užitečných rad a podnětů k zamyšlení". Na obrázku můžete vidět, jak studenti namalovali svou představu o cestě k zotavení. Pokud byste také měli zájem zúčastnit se zdarma našich kurzů, přihlašte se prosím ZDE. Těšíme se na setkání s Vámi!

IMG_20190912_151708-1.jpg
 

******​************​​************​*********​**


# V úterý 3. září 2019 proběhlo velmi příjemné setkání zaměstnanců Školy zotavení a týmu našeho Centra s Conny Ariëns, která je zakladatelkou centra Eagle Shelter v Nizozemí. Základní myšlenkou pro naše setkání bylo sdílení konceptu tohoto komunitního centra, které funguje jako bezpečné útočiště pro setkávání se s druhými, pro naději, růst, zotavení, kreativitu a využití svého talentu. V centru jsou vítáni všichni - bez stigmatizace a "přidělování nálepek". Děkujeme Conny za sdílení bohatých zkušeností s budováním Eagle Shelter a těšíme se na další budoucí setkávání!

Setkání se zakladatelkou Eagle Shelter 

******​************​​************​*********​**


# Srdečně Vás zdravíme ze Školy zotavení! Již teď Vás můžeme pozvat na společné setkávání Skupiny pro zotavení, které se bude konat od 26. 8. 2019 každé pondělí mezi 17. a 19. hodinou. Těšit se můžete na 12 setkání, během kterých se v úzkém sdíleném kruhu zaměříme na naději, odvahu, trpělivost, víru a další "pomocníky" na cestě k zotavení. Více informací o průběhu Skupiny pro zotavení se dozvíte zde.

******​************​​************​*********​**


# Nabídku kurzů v rámci Školy zotavení naleznete na tomto odkaze. Pokud Vás některé z nich zaujmout, můžete se přes odkaz nezávazně přihlásit a my se Vám poté ozveme na email, který uvedete. Na setkání s Vámi se moc těšíme!

******​************​​************​*********​**


# Vyšlo nám letní dvojčíslo časopisu Zámezí s tématem Domov. Můžete se v ném například potěšit obrazy Glenna Bradyho, australského malíře, který má sám zkušenost s psychiatrickou péčí, nebo se dozvědět z rozhovoru s Emilem Jírou, jaké je to žít na ulici.
Časopis je k přečtení na tomto odkaze: Zámezí #2-3í #2 

Vychází letní dvojčíslo časopisu Zámezí
 

 


 

******​************​​************​*********​**


# Ve čtvrtek 18. července 2019 proběhl další Literární večer, který se tentokrát konal na Žižkově v dechberoucím prostoru39. Večer se konal při příležitosti vydání letního čísla časopisu ZÁMEZÍ. Večerem provázel Jan Škrob a zvláštním hostem byla básnířka Olga Pek.

******​************​​************​*********​**


Vyšel nám článek v časopise Sociální práce o procesu zavádění pozic peer lektorů a o tom, jak se sami peer lektoři ke svým rolím vztahují. Máme z toho velkou radost! K přečtení ZDE.

******​************​​************​*********​**


# V úterý 23. dubna 2019 proběhl letošní první Literární večer, který pořádali členové literární dílny. Literární čtení se uskutečnilo v příjemné atmosféře (A)VOID Floating Gallery a zvláštním hostem večera byl básník Jonáš Zbořil.

******​************​​************​*********​**


# S radostí s vámi sdílíme první díl nově vzniklého časopisu Zámezí, jež představuje výsledky práce účastníků Literárních dílen i jejich vlastní činnosti. K přečtení časopisu se dostanete přes tento odkaz.

******​************​​************​*********​**
 

# V neděli 9. 12. 2018 od 18.00 v Divadle Kámen představí svou práci divadelní dílna Školy zotavení. Můžete se těšit na představení KoKoKo.

******​************​​************​*********​**


# Srdečně zveme na osmý ze série literárních večerů pod názvem Obludný kruh, který tentokrát proběhne 10. 12. 2018 od 18.00 na (A)void Floating Gallery. Můžete se těšit na křest sborníku Okruží a vystoupení básnířky Marie Šťastné.

******​************​​************​*********​**


Od 10. do 12. 12. 2018 proběhnou v Praze workshopy vedené zástupci Školy zotavení z Prahy a z CNWL Recovery & Wellbeing College v Londýně. Zaměří se na seznámení s inovativním systémem vzdělávacích programů zaměřených na rozvoj potenciálu u lidí s duševním onemocněním (škola zotavení neboli recovery college).

Program a medailonky zahraničních hostů:
10. 12., Škola zotavení a zotavení z duševní nemoci jako potenciál růstu
11. 12., Ukázka z nabídky Recovery College v Londýně
 

******​************​​************​*********​**
 
Workshop s novináři na téma Duševní zdraví a média se uskutečnil ve středu 21. 11. 2018 od 18.00 PracovněWorkshop proběhl s účastí profesionálů, kteří mohou aktivně ovlivnit pravdivý a nezkreslený mediální obraz duševně nemocných.

 

******​************​​************​*********​**
 
Škola zotavení v roce 2018:
První cyklus kurzů Školy zotavení proběhl v období od dubna do června 2018 a úspěšně jej absolvovalo 23 studentů. Podzimní semestr Školy zotavení 2018 začal v září a skončil v listopadu.
 
******​************​​************​*********​**
 

# Každé pondělí od 15:00 do 18:00 probíhá v divadle Kámen divadelní dílna pod vedením Michala Kašpara a Kateřiny Daňkové.
 

******​************​​************​*********​**
 

# Každý čtvrtek od 15:00 do 18:00 se v Centru pro rozvoj péče o duševní zdraví koná literární dílna. Vaši kreativitu zde podpoří Tomáš Vaněk a Jan Škrob.

V rámci dílny probíhají od června 2017 pravidelně v pražských kavárnách a komunitních prostorech literární večery po názvem Obludný kruh. Každý večer má své téma a speciálního hosta.

Obludný kruh 1, 6. 6. 2017, Klub V. kolona
Obludný kruh 2: Samomluva, 12. 10. 2017, Café Lajka
Obludný kruh 3: Město, 11. 1. 2018, Kavárna Potrvá
Obludný kruh 4: Sen, 29. 3. 2018, Himalájské centrum Potala
Obludný kruh 5: Nemoc, 21. 6. 2018, Dům čtení
Obludný kruh 6: Zvíře, 17. 8. 2018, Kavárna Liberál
Obludný kruh 7: Mlha, 1. 11. 2018, Café V lese
Obludný kruh 8, 10. 12. 2018, (A)void Floating Gallery
 

******​************​​************​*********​**


Od března do září 2018 proběhlo ve 3 pražských pobočkách Městské knihovny celkem 12 přednášek spojených s besedou: LužinyDům čtení a Břevnov. Peer lektoři přednášeli a debatovali o nejrůznějších tématech souvisejících s životem s duševním onemocněním.