Anhedonie a antipsychotika

Dobrý den pane doktore. Minulý rok v dubnu jsem byla hospitalizována pro akutní psychotic. ataku, přišla po 4dnech bez spánku, nikdy předtím jsem ji neměla, v léčebně mi dali Citalec 10, risperidon 4mg a dvakrát až třikrát denně rivotril - Ten už jsem po propuštění nemusela brát, v léčebně cca 21 dní jsem cítila emoce, radost, smutek, všechno. Když jsem se vrátila domů ještě stále jsem cítila emoce, ale po ani ne měsíci zmizela radost i smutek, nebyla jsem schopná plakat.Teď pláče jsem již schopna, ale radost stále nemám, už to bude skoro rok. Od konce dubna risperidon 2mg a poté po dobře snášenlivost jen 1mg.Má psychiatrička mě ujišťuje že to medikaci není. Zkoušely jsme vysadit Citalec, bez efektu. jinak nic a po té jsme zkusili Valdoxan 25mg,poté 50mg se stejným účinkem tak jsem se vrátila k 25mg, jenže taky nezabral. Vzhledem k tomu, že mám problémy i se spánkem přidali jsme trritico. Od dubna po září tedy risperidon a od října změna na abilify 10mg, kvůli zvýšenému prolaktinu. Chci se vás prosím zeptat můžou antipsychotika -tlumit mě pozitivní emoce? Prosím Vás o vysvětlení a doporučení léku vhodného k léčbě anhedonie. Popř. Zda počkat na vysazení antipsychotik. Mám je brát 1 rok. Celou dobu jsem stabilní, pouze anhedonie mě trápí. Na internetu jsem našla přípravek wellbutrin, který by mohl pomoci, ale nevím zda jej vyzkoušet až v létě, po tom co uvidím efekt vysazení Abilify. Děkuji Vám moc za Váš čas i rady.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jak antipsychotika, tak antidepresiva, mohou mít na emotivitu vliv a oslabovat emoce, jak ty negativní (tam to často v léčbě potřebujeme), tak bohužel někdy i ty pozitivní. Není to ale pravidlem u každého, ale také si většinou netroufám tvrdit, že farmaka na to nemají vliv. Druhá věc je, že sama psychóza lidskou duši vyčerpá a stavy, které poté pacienti popisují jako "neprožívání" patří k druhému jejímu pólu, podobně jako deprese často přichází po manii. Antipsychotikum, které užíváte, patří k těm, které by emotivitu tolik blokovat nemělo, nicméně jak říkám, je to individuální. Jelikož Vám do vysazování nezbývá tolik času, byl bych zde trpělivý. Wellbutrin (bupropion), který zmiňujete, se v této oblasti zkouší, má energizující účinek, podobně jako ještě další antidepresiva, nicméně jeho indikaci musí schválit Váš psychiatr. Také by bylo možná vhodné zkusit se poradit o možnosti psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. K Vaší medikaci si netroufám blíže vyjádřit, sama ji mám trochu odlišnou. Ale působí na mé prožívání. Mám ho trochu oploštělé. Sama si vzpomínám, že období po návratu z hospitalizace, bylo pro mne velice náročné. Bylo jaksi prázdné. A proto byly pro mě velice důležité aktivity. Docházela jsem do dílen Fokusu, chodila jsem na individuální psychoterapii, na skupiny do DPS Ondřejov. Vyhledávání činností, přestože někdy byly trochu vynucené, mi pomáhaly se stabilizovat. Nabrat zážitky a zároveň odklonit obtěžující myšlenky. Přeji hezký den.


Zpět na seznam