Antidepresiva

Dobrý den, ráda bych vás poprosila o radu ohledně účinků antidepresiv na mozek. Je pravda, že po čase užívání antidepresiv, kdy je produkce serotoninu aj látek řízená a uměle ovlivněná, dojde k tomu, že mozek "ztratí" schopnost, po vysazení léku tyto látky sám v dostatečné míře produkovat. Pokud je tomu opravdu tak, jak dlouho musí působit léky, aby to mělo takový dopad? Sama užívám Brintellix (čtvrtým měsícem) na středně těžkou depresi. Děkuji za odpověď i váš čas.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, spíše lze říci, že antidepresiva se nasazují proto, že schopnost mozku regulovat tuto oblast, kde významnou roli hraje také serotonin, oslabila, což se projevuje depresí. Vlivem chronických stresových vlivů a neefektivní strategie jejich zpracování dochází v mozku ke změnám, které pak k depresi vedou. Takže lze říci, že pomocí antidepresiv se snažíme obnovit rovnováhu. K tomu je třeba antidepresiva užívat ještě minimálně několik měsíců (já bych řekl ze zkušenosti aspoň rok) po odeznění depresivnmích příznaků. Pomocí psychoterapie se pak snažíme osvojit si efektivnější strategie, jak stresu čelit, hlavně v tom směru, aby se eliminovala tendence směřovat do stavů bezmoci už ve jejím počátku, než se deprese klinicky projeví. Lidsky řečeno to může vypadat přesně tak, jak popisuje naše peer poradkyně.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz je natolik odborný, že nechám odpověď na našem odborníkovi. Ze své zkušenosti s depresí a úzkostí a dost dlouhým užíváním antidepresiv vám ale chci napsat svůj postřeh: zdá se mi, že ještě větší vliv, než léky, na mě mělo to, co se dělo v mém životě. Několikrát se mi stalo, že po nějakém zásadním prohlédnutí v terapii se mi výrazně ulevilo, i když jsem léky zrovna nebrala, že díky obrovskému přílivu naděje si mozek potřebné látky sám vyrobil. A jindy jsem léky brala, ale pokud jsem se zrovna potácela v dlouhodobé nenáladě a stresu, stejně mi nebylo opravdu dobře ani s nimi. Moje doporučení by tedy bylo, abyste nespoléhala jen na léky. Jsou velikou úlevou, ale pokud se nám nepodaří změnit svůj život nebo svoje nazírání na sebe a svět, příčiny deprese stále trvají. Alespoň tomu tak bylo u mě. Přeji vám hodně štěstí.


Zpět na seznam