Antidepresiva a Isotretinoin

Dobrý den, chci se zeptat. Dlouhodobě užívám antidepresiva Sertralin. Nedávno jsem byl na kožním, kde mi byl předepsán lék Aknenormin (Isotretinoin) ale pouze se souhlasem psychiatra. Byl jsem u dvou psychiatrů a žádný mi nebyl schopen odpovědět, zda se tyto dva léky mohou brát společně. Sertralin jsem tedy vysadil a začal brát Aknenormin, jenže náhlé vysazení Sertralinu mi logicky způsobilo prudké nervy a deprese, tak jsem se k němu zpět vrátil a pro jistotu ten Aknenormin vysadil. Potřeboval bych brát oba léky, jenže nevím, zda je to vhodné. Dnes jsem si vzal poprvé obojí na zkoušku a zatím pociťuji velkou únavu, slabost a chvilkové bušení srdce. To může být ale jen sugerace, proto by mě z lékařského hlediska zajímalo, zda se tyto dva léky nohou kombinovat bez problému nebo zda je na to nějaké omezení. Žádný lékař mi na to jednoznačně neodpověděl. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, isotretionin je látka, která organismus může dost zatěžovat, má některé interakce a kontraindikace, ale pokud vím tak se sertralinem nikoli. Vzácně může jeho užívání vést k depresím, úzkostem či podobným poruchám nálady či jejich zhoršení, pakliže se vyskytovaly před jeho nasazením. Možná , že to byl ten důvod, proč chtěl dermatolog souhlas psychiatra.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, měl by Vám odpovědět lékař, proto odkazuji na odpověď MUDr. Příhody. Já si čtu příbalový leták, kde by kontraindikace s některými typy léků nebo obtížemi měly být uvedeny. Případně mě napadá, že mi jednou ohledně kontraindikací léků poradili lépe v lékárně než u lékaře.


Zpět na seznam