Antidepresiva a prostatata

Dobry den. Uz dlhsi cas trpim depresiou, som stale unaveny, zle spim, nic ma nebavi. Boli mi predpisane rozne antidepresivne lieky, ale vsetky mi sposobovali problem s mocenim a bolestami v oblasti obliciek, mam totiz zvacsenu prostatu. Mozte mi prosim poradit nejake antidepresivum, pre ktore nie je prostata kontraindikovana. Dakujem pekne.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pouhé zvětšení prostaty pokud vím není u běžně používaných antidepresiv absolutní kontraindikací, záleží na individuální snášenlivosti. Potíže s močením, vzácně až retenci moče, ovlivňují nejvíc antidepresiva starších generací, která mají tzv. anticholinergní vliv. Sem patří např. Amitriptylin, Prothiaden, Anafranil a další. Naopak malý vliv na močení mají antidepreiva serotoninová (SSRI), která ale mohou mít neblahý vliv na sexuální funkce. Antidepresiva, která nemají žádný nebo téměř žádný vliv jsou např. ta, která ovlivňují produkci melaninu, nicméně nemohu tady dělat reklamu na léky, toto Vám jistě vysvětlí psychiatr, který Vám antidepresiva ordinuje. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, v lécích vám poradí náš pan doktor, ale já bych vás ještě chtěla inspirovat svou vlastní zkušenosti s depresí: a to že opravdovou úlevu od deprese a úzkosti mi přinesla až psychoterapie. Až když jsem pochopila, z čeho mám deprese, mohla jsem to postupně ve svém životě začít měnit – a to jsem dokázala díky podpoře v terapii. Zkuste zvážit i tuto možnost, případně nejdřív třeba knihu Nepřítel v mém pokoji, která o tom hezky píše. Držím vám palce, ať depresi zvládnete.


Zpět na seznam