antidepresiva+alkohol

Dobrý den, je mi 34, od dětství jsem měla problémy s úzkostmi a depresivními stavy (souvisely spíš s denní a roční dobou než s nějakými „oprávněnými“ podněty v mém životě). Mezi 16.a 30.rokem jsem prodělala dvě několikaletá období ppp,deprese. V tom druhém jsem se dostala k psychiatrovi. Dal mi zoloft a mirtazapin, pomohlo mi to. Přestala jsem dokonce užívat alkohol, kterým jsem si už nějakou dobu léčila úzkosti a nespavost… Později jsem se ale k alkoholu vrátila, a díky následné asi čtyřleté souběžné léčbě (alkohol+ad) mám dost poničená játra a cévní systém (a kdoví co ještě). Před půl rokem jsem přestala léky brát. Všechno se mi vrací – nespavost, úzkosti, nezvladatelné nálady. Chci samozřejmě přestat s alkoholem, ale nedaří se mi (taky samozřejmě). Je mi zle a mívám chuť všechno zabalit. Chtěla bych se zeptat, jak moc poškozuje zoloft a mirtazapin játra a srdce? Zdá se, že bez léků nefunguju. Jsou nějaké léky šetrnější než jiné, než tyhle? Nebo jaké dávky jsou ještě šetrné na 55 kg člověka. Může člověku od závislosti pomoct ambulantní léčba? Jak funguje? (Kdyby mělo všechno záviset na mojí vůli, tak to fungovat nemůže, vůli mám (z podstaty věci) dost ubohou). Na pobytovou léčbu nemůžu, přišla bych o práci a hlavně o vztahy (lidi v mém okolí nevědí, že piju, a že hlavně díky tomu vůbec ve vztazích nějak funguju…) – k čemu by mi pak bylo starat se o játra, o cokoli, oddalovat smrt? Omlouvám za tak dlouhý text. Budu vděčná za odpověď, děkuju
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antidepresiva jsou k játrům a cévám celkem šetrná a pokud jsou jaterní funkce značně snížené, lze upravit jejich dávku. Nicméně pokud aktivně pijete a nehodláte s tím přestat, pohybujete se v bludném kruhu, protože antidepresiva vůbec nemusí zabrat. Zjednodušeně řečeno, neurotransmitery, které se antidepresiva snaží v mozku "našetřit" se alkoholem zase vyplaví. Ambulantní léčba závislosti je možná, ale logicky vyžaduje od pacienta více vůle, než ta ústavní. O jejích mezích a možnostech by Vás měl podrobně informovat Váš psychiatr. Užitečné jsou také svépomocné skupiny organizované Anonymními alkoholiky (AA). Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nemám se závislostí na alkoholu žádné vlastní zkušenosti. Zaujala mě však vaše myšlenka " k čemu ....oddalovat smrt". Už na střední škole jsem se učila, že jedním z důvodů vedoucích k závislosti je vlastně nechuť žít, respektive snaha se "umlátit" o něco dříve než je zdrávo. Nicméně málokdo to řekne takhle tvrdě jako vy. Přijde mi to dobrý námět na terapii. Jinak co se týče fungování ve vztazích, je skvělé, že máte někoho okolo sebe, kdo třeba ani neví, že pijete a že jsou pro vás ti lidé důležití. Umím si představit, že pohybovat se pouze v prostředí, kde se jednoznačně pije, by bylo asi ohrožující. Já občas ráda zajdu s kamarády do hospody, oni pivo, já čaj. Je to trapné a v Čechách se to nenosí, nicméně se tomu "sportu" oddávám celkem dost ráda. Vám přeji mnoho odvahy a síly, třeba to dáte. Když ne napoprvé, tak později.


Zpět na seznam