Antidepresiva

Dobrý den,užívám sertralin 50mg jelikož 2 roky sem to tak užívala na socialni fobii,motala se mi hlava mezi lidma,bylo mi špatně,pomohla sem si sama na lécích,šlo to lehce protože léky utlumili moji citlivost,jenže teď sem si zvýšila dávku o 25mg,protože mě přepadla agrofobie,udělalo se mi v autobuse špatně jednoho rána do práce a jak jinak,bojím se cestovat a bojím se že se mi udělá tak zle že omdlím nebo že se ztrapním..ano je to vše v naší hlavě,ale normální člověk co to nezažil nemůže vědět co to obnáší.Jsem silná a musím být,kdybych nebyla silná do ted bych byla doma jako ve vezeni s tou socialni fobii,rikam člověk bere sice léky ale on musí vzít si svou sílu a žít! :-)
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antidepresiva, která užíváte, se v případě sociální fobie užívají. Není mi ale jasné, jestli máte psychiatra a pakliže ano, zda je o vašich potížích informován. U fobických úzkostných poruch má pak svůj velký význam také psychoterapie. kognitivně behaviorální terapie (KBT), kterou doporučuje naše peer poradkyně, je jednou z možností, nicméně lze zvolit i jiný psychoterapeutický přístup, podle toho, který pacientovi vyhovuje.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, píšete, že užíváte celkem úspěšně setralin 50mg již po dobu dvou let, který Vám umožňuje zvládat sociální fobii. Nyní jste si lék navýšila, protože se Vaše obtíže zhoršily. To Vám umožnilo situaci zvládnout, nicméně bez doporučení lékaře není dobré si léky sama navyšovat, rozhodně byste za lékařem měla zajít a svoje problémy s ním konzultovat. Také bych Vám doporučila psychoterapii například KBT (kognitivně behaviorální terapii), která by Vám mohla pomoci sociální fobii lépe zvládat. Tam se také společně s terapeutem pokusíte přijít na vznik a příčiny Vašich potíží. Oceňuji Vaši sílu a statečnost, ale nebála bych se i právě proto požádat o pomocnou ruku, kterou by Vám psychoterapie mohla poskytnout. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam