Argofan,Pregabalin,Ketilept

Dobrý den,již několik let docházím na psychiatrii se stanovenou diagnozou "generalizovaná" úzkostná porucha se sklony k panice. Prošel jsem si řadou léků a byl jsem i hospitalizován v PnHB,kde mi vyměnili Escitalopran za Argofan.Dávkování léků- Argofan 75mg 1-0-0, Pregabalin 150mg 0-0-1, Ketilept 200mg 0-0-1.Je to již rok a půl od hospitalizace a cítim se,řekněme,velice stabilní. Ovšem teď ten problém-od ,zhruba,nasazení Argofanu jsem začal hůře přijímat stravu. Od září tohoto roku,po smrti matky mi byl Argofan navýšen na 150mg a víc mam nechutenství-za celý den snim třeba jen jeden rohlík s pár kousky salámu!Taková menší záchrana je Ketilept,protože krom spaní se i ca. hodinu po požití dokážu najíst aniž bych "nablíval". Říkal jsem to Paní doktorce s tím,že jsou lidé,kterým to stačí. Paní doktorka je úžasná,naslouchající,..perfektní lékařka!Ale krom této strohé odpovědi,bych rád získal i jiný názor. Mimochodem,neubírám na váze ba naopak,míval jsem ca.64kg a po nasazení Pregabalinu a hlavně Ketileptu jsem za zhruba tři roky přibral na 82kg,což je při mé výšce 178cm slušné. Ale to nevysvětluje poruchu příjmu potravy přes den! Prostě,když něco přes den snim (jenž si uvědomuji,že musim i přes tu nechuť) do půl hodiny mi je i na zvracení. Rád si přečtu názor jiného odborníka. Jen,nerad bych se jakéhokoliv léku zbavoval,jelikož tato kombinace se osvědčila a jsem vážně dlouhodově stabilní bez větších výkyvů. Věk 38 let. Děkuji za info s pozdravem Milan
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážený Milane, léky, které užíváte, jsou pacienty většinou dobře snášeny, nevolnost bývá popisována u venlafaxinu (Argofan), nicméně ta většinou ustupuje po pár týdnech. Pakliže ne a je to dlouhodobě obtěžující, je to třeba s lékařem řešit. K tomu je ale třeba znát další informace. Jakou máte životosprávu, tělesnou aktivitu, jak se Vám daří se realizovat, jaké máte vztahy a další oblasti, ze kterých může plynout stres, zkrátka je třeba vědět, jak žijete. Podobnými problémy (tedy nechutenství přes den s kumulací příjmu potravy večer a v noci) trpí i lidé, kteří žádné léky neužívají a problém je často v jejich zaběhnutých návycích. Z údajů, které udáváte, tedy přibírání na váze je jasné, že Váš energetický příjem je vyšší než výdej. S tím Vám může pomoci třeba nutriční specialista. Nedílnou součástí léčby generalizované úzkosti je také psychoterapie. Hodně štěstí.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Milane. S uvedenou kombinací léků nemám ani svoji, ani zprostředkovanou zkušenost. Mám pocit, že platíte vysokou daň za psychickou stabilitu v podobě té nevolnosti. Mně jako pacientovi by se to nelíbilo. Možná byste mohl přeci jen zvážit změnu toho léku, co vám vyvolává nevolnost, nebo jen jeho lehké snížení. Také mě napadá, zda by se nepodařilo stabilizovat psychiku i jiným způsobem, než jen pomocí léků. Možná byste mohl mít prospěch z navštěvování psychoterapie. Věřím i, že se váš stav může dále upravit spolu s tím, jak se budete postupně zotavovat ze smrti matky. Přeji, ať se vám daří lépe.


Zpět na seznam