Bipolarita nebo rozdvojená osobnost? Problémy se vztahy

Začnu asi tím, že jsme se rozešli s přítelkyní kvůli mých změn nálad. Byl šťastný, ale časem jsem začal být strašně náladový klidně i z minuty na minutu a nemusel jsem mít žádný spouštěč. Občas jsem měl špatnou náladu která přetrvávala několik dní, cítil jsem se nešťastný, bez života, nebavila mě práce, měl jsem ke všemu odpor na přítelkyni jsem byl podrážděný a citově jí i několikrát ublížil nepěknými slovy, většinu těchto situací si ani nepamatuji a mám částečné výpadky. Když tato nálada pominula další dny jsem byl milující přítel, který rád trávil čas s přítelkyní, dokazoval jí lásku nebo třeba půl dne jsem byl úplně vzorný partner a druhý půl den jsem vyloženě přítelkyni nesnesl v jedné místnosti. Občas jsem měl úplně bláznivé nálady, kdy mě přítelkyně nepoznávala a měl jsem ze všeho radost. Říkala mi, že si myslí, že trpím bipolaritou, ale já si to nechtěl přiznat a stále jsem to odkládal a neřešil dokud mě neopustila. Nevím zda jsem bipolární. Myslím si, že je to možné, jelikož v minulém vztahu jsem se choval velmi podobně. Jakmile je mi člověk velmi blízký přijde mi, že ho vyloženě odháním od sebe. Přijdu si v této změně nálady úplně necitelný a vyloženě jsem přítelkyni několikrát ublížil tím jak necitelný jsem byl. Netrpím třeba rozdvojenou osobností? Ve všech vztazích jsem byl na začátku jiny a čekal jsem od toho dlouhodobý vztah a po 2 měsících vždy začaly mé změny nálad a pouze se to stupňovalo.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, těžko mohu takto konstatovat, zda jste bipolární nebo ne, protože změny nálady mohou mít i jiné příčiny a souvislosti. Bipolární porucha se projevuje spíše dlouhými periodami, kdy deprese střídá manie či hypomanie (lehce nadnesená nálada podobná euforii) s tím, že jednotlivé epizody trvají většinou týdny. Nálada, která kolísá rychle, ze dne na den či z hodiny na hodinu může být sice také projevem některé z afektivních poruch, ale také může vycházet z adaptačních mechanismů osobnosti člověka. Odborná konzultace vám napoví více.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve svém dotazu popisujete různé projevy Vašeho chování a zajímáte se o to, jaká diagnóza by se takto mohla projevovat. Nejsem lékař a myslím že ani ten není schopen diagnostikovat na dálku na základě několika faktů. Že se začínáte aktivně zajímat o to, co se s Vámi děje, je první výborný krok. Sám cítíte, že Vaše změny nálad a výkyvy v chování snižují kvalitu a stabilitu Vašeho života. Ovlivňují také Vaše nejbližší vztahy a obecně fungování mezi lidmi, což jste si asi nejvíce uvědomil na vztahu s bývalou přítelkyní. Doporučovala bych Vám vyhledat nějakého odborníka v místě Vašeho bydliště a celou situaci s ním osobně a důkladně probrat. Ať už tím prvním odborníkem bude psycholog nebo psychiatr, každý z nich by měl být schopen posoudit míru Vašich obtíží a nasměrovat Vás dál. Já sama jsem s vyhledání pomoci poměrně dlouho váhala, měla jsem různé obavy. Byly však zcela zbytečné. Na vlastní kůži vím, jak se člověku může žít výrazně lépe, pokud na sobě začne pracovat a porozumí důvodům, proč jedná tak, jak jedná. Držím Vám palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam