Bipolární afektivní porucha

Dobrý den, ve věku 22 let mi byla diagnostikována BAP. Mám za sebou 4 epizody mánie a jednu hospitalizaci s depresivním podtextem. Prošla jsem při mánických epizodách silnými duchovními zážitky, které vyústili v paranoidní vnímání světa. Mám za sebou i pár pokusů vysazování medikace, po nějaké době vždy následovala mánie. Nyní jsem bez příznaků, chodím do práce a vdala jsem se. Chci se zeptat, zdali je reálné abych v budoucnu mohla fungovat zcela bez léku? Nyní užívám Abilify 1-0-0 a Venlafaxin 1-0-0. Určitě vím, že jestli je vysazování reálné, tak v každém případě za asistence lékaře.Moje paní doktorka mi říkala, že vzhledem k početnosti mých mánii, to bez léku nepůjde. Zajímá mě , jestli existují případy, kdy to člověk je schopen zvládnout i bez nich. Děkuji za odpověď a přeji hezký den :)
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tuto otázku lékařům klade většina pacientů s touto poruchou, odpověď však není jednoznačná. Je to dáno tím, že příčiny BAP dosud neznáme. Známe příznaky, průběh, dovedeme popsat nerovnováhu některých neurotransmiterů, která BAP doprovází, přibližněvíme, kterých mozkových struktur se to týká. Přesto musímee konstatovat, že varianty průběhu této nemoci jsou různé, že na ně mají pravděpodobně vliv i vnější faktory a že tudíž nemůžeeme dobře odhadnout, jak bude stav vypadat řekněme za 10 let. Z praxe znám více případů lidí, kteří měli několik manických a depresivních fází mezi cca 20. - 30. rokem života a poté došlo ke zklidnění, které trvá i celá léta bez léků. Stejně ale nelze říci, že mají na 100% vyhráno, to statně nikdo, protože tato porucha se může poprvé projevit i v pozdějším věku. Pravděpodovně záleží též na tom, zda se člověku daří zvládat stres, zda jsou strategie k jeho zvládání efektivní, zda mají harmonické vztahy, dodržují optimální životosprávu, fungují v psychosociální oblasti (rodina, práce) atd. - to jsou ty vnější faktory. Zde se může v léčbě uplatnit i psychoterapie, která je vhodná právě v době, kdy se nemoc neprojevuje, tedy v remisi.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátila na naši poradnu. Mám stejnou diagnózu jako Vy a velmi dobře chápu Vaši otázku, dlouho jsem si kladla stejnou. A pokládala jsem ji také lékařům, zpočátku byly odpovědi záporné, že bez léků tuto nemoc zvládnout nelze. Pak jsem se po několika hospitalizacích na různých odděleních v Bohnicích (vždy z důvodu manických epizod) dostala na nově zřízené oddělení 27, specializované na bipolární afektivní poruchu - BAP (dříve maniodeprese). Tam probíhaly dvakrát týdně přednášky o této diagnóze, a když jsem (nejen já) položila tuto o tázku, bylo nám sděleno, že v některých případech lze léky vysadit. Že záleží na tom, zda je například nemoc diagnostikovaná a léčená včas a na dalších individuálních faktorech. To mi dalo velkou naději. Cesta k tomu, že jsem již třetím rokem bez psychiatrických léků, nebyla vůbec jednoduchá. Nyní si občas vezmu jen půlku prášku na spaní, pokud mě příliš rozběhlé myšlenky nenechají spát. Musím ale hodně dbát na svůj denní režim, hlavně si hlídat spánek. Snažím se žít pokud možno zdravě, dobře jíst a cvičit jógu. Pomáhá mi výživový doplněk, který by měl pomáhat srovnávat hladinu serotoninu v mozku. Nejsem si jistá, že mám vyhráno, je možné, že se k práškům budu muset někdy zase vrátit, ale jsem moc ráda, že to jde i bez nich. Přeji Vám moc štěstí a trpělivost. Třeba Vaše paní doktorka časem změní názor nebo si najdete jiného lékaře, který Vás ve vysazování léků podpoří. Pokud se rozhodnete pro vysazování léků, buďte hlavně velmi opatrná.


Zpět na seznam