Bipolární porucha

Dobrý den, syn je přesvědčený,že trpí bipolární poruchou. Informace si vyhledal na internetu, udělal si testy.Chtěla bych mu pomoci, vůbec jsem si ničeho nevšimla . Je po maturitě a bude pokračovat na ČVUT.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, otázkou je, zda Váš syn trpí bipolární poruchou či zda trpí strachem z toho, že ji má. V plně rozvinuté formě bipolární poruchy člověk zpravidla není schopen normálně fungovat, nicméně tato nemoc má také své prodromální stadium, kdy se ještě neprojevuje naplno. Lidé, kteří trpí strachem z duševní poruchy jsou často ve skutečnosti úzkostní, což kusé informace z internetu, které navíc popisují pouze příznaky, tedy abstraktní modely, mohou přiživovat. V popisu řady psychických poruch, např. poruch nálady, osobnosti, a jiných se tak může najít řada lidí, aniž by byli skutečně nemocní. Chce-li Má-li Váš syn obavy a chce-li mít jistotu, je nejlepším řešení osobní konzultace s odborníkem.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš syn je ještě mladý, ale už dospělý. Máte pravdu v tom, že informace na internetu mohou být zavádějící. Třeba je nejistý, je možné, že si něco vsugeroval, na druhou stranu ale je také možné, že se opravdu necítí dobře a hledá pomoc. To nedokáži poznat. Duševní problémy se týkají i vysokoškoláků a to, že je člověk inteligentní ještě neznamená, že nemůže onemocnět psychicky. Myslím, že kdyby se případně rozhodl vyhledat odbornou pomoc, že by se tím nic nemělo pokazit. Lékař, ale i psycholog mu může poradit s tím, jak to je.


Zpět na seznam