Bojím se mluvit s lidmi

Zdravím, už několik let mám různé problémy (depresivní myšlenky a nálady, úzkosti, panické ataky) a v posledním půl roce se hodně zvětšil můj problém s komunikací s lidmi. Je mi skoro 20 a nedokážu nikomu, kdo není nejbližší rodina ani zavolat, aniž bych nebrečela, špatně se mi nedýchalo, nemohla mluvit, třásla se, bylo mi špatně, potila se a měla prostě chuť jen utéct a křičet a hrozně se u toho bála. Stejné stavy prožívám, i když mám jít někam něco zařídit (např. úřad), když mám s někým cizím mluvit, jít něco zaplatit v obchodě, na něco se někoho zeptat... prostě jakákoli komunikace s cizími lidmi je pro mě strašně obrovskou překážkou. Je to úplně iracionální a snažím se vždycky sama sebe uklidnit, že přece o nic nejde a ať prostě jdu a zeptám se, ale jako bych se vždycky zasekla. Nejde to. Prostě se strašně moc bojím. Začala jsem teď studovat na vysoké škole a stalo se mi, že jsem utekla z přednášky, kde jsem dostala panický záchvat, protože jsme dostali za úkol jít do terénu a získávat informace k tématu od lidí... předmět jsem si potom zrušila úplně. Chtěla bych vědět, co s tím a co by to vůbec mohlo být nebo jestli je to třeba jen mou povahou nebo něco?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vidím, že naše peer poradkyně odpověděla vyčerpávajícím způsobem. Ač nerad dělám závěry po internetu, tak v některých případech se název okruhu potíží, chceme-li diagnóza, nabízí. Vaše problémy skutečně připomínají sociální fobii či úzkostnou poruchu, jejíž součástí je i sociální fobie. Terapie bývá úspěšná, většinou spočívá v kombinaci léčba antidepresivy a psychoterapie.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor poradce s vlastní zkušeností. Mojí diagnózou je bipolární porucha a podobné problémy jsem v podstatě nezažila, pouze někdy v obdobích depresí a vím, jak mohou být nepříjemné. Podle mého názoru by Vaše příznaky mohly odpovídat diagnóze, která se nazývá sociální fobie, respektive sociálně-úzkostná porucha. Tato porucha způsobuje jak tělesné, tak emocionální problémy v různých sociálních situacích, jako je styk s lidmi, telefonování, jedení či psaní na veřejnosti apod. Sociální fobie se považuje dobře léčitelnou poruchu, léčí se psychofarmaky, psychoterapií, nebo kombinací obou přístupů. Na Vašem místě bych se nebála navštívit psychologa či psychoterapeuta a svoji situaci s ním probrat. Určitě se dozvíte víc a můžete najít řešení, které Vám pomůže. Přeji hodně štěstí a držím palce.


Zpět na seznam