citalopram a těhotenství

Dobrý den,dcera užívá asi jeden rok Citalopram na úzkost a ráda by teď otěhotněla.Radila se o tom s svým psychiatrem a ten jí řekl, že by bylo lepší lék neužívat. Ona si ale zatím nedovede představit být bez léku.Múžete nám,prosím,poradit co máme dělat? Jak postupovat. Děkuji Nováková
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, asi by to chtělo si o tom s panem doktorem pohovořit podrobněji. Ono vždy platí, že v ideálním případě je pro gravidní ženy nejlepší neužívat žádné léky. Někdy to ale není možné a dnes vycházíme z předpokladu, že pro plod je lepší, když je matka v klidu, třeba za cenu léčby, než že je stresována úzkostmi a depresemi. Různé strategie antidepresivní léčby gravidních žen jsou psychiatrům známy a věnuje se jim i odborná literatura. Prospět zde také může psychoterapie.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz je ryze odborný a proto na něj může odpovědět pouze lékař. Já sama s užíváním psychofarmak během těhotenství žádnou zkušenost nemám. Psychiatr, který dceři léky předepisuje, by s podobnými situacemi již měl mít zkušenost a měl by umět Vaší dceři nastavit léčbu tak, aby žádným způsobem neohrožovala zdárný vývoj plodu. Za sebe jen přeji Vaší dceři hodně štěstí a co největší míru zotavení z duševních obtíží.


Zpět na seznam