Co dělat

Dobrý den, před nedávnem příteli nečekaně umřela maminka. Po jejím úmrtí se jeho nevlastní otec začal chovat divně. Po několika dnech přiznal, že trpí bipolární poruchou. Přítele utvrzoval, že se léčí, ale máme o tom pochybnosti. Situace se pořád vyhrocuje. Momentálně se nachází ve stavu mánie a nedá se s ním komunikovat. Dělá unáhlená rozhodnutí – dal výpověď v práci, chce ihned začít podnikat v oboru, o kterém nic neví a nikdy dříve o něj nejevil zájem, každý týden bydlí u někoho jiného. Má absolutně nepochopitelné životní tempo a se vším je hned hotov. Když mu na to někdo řekne vlastní názor, tak jej nechce poslouchat a přestane s ním komunikovat. Všichni kromě něj žijí mimo realitu. Naprosto mu spadly sociální zábrany. Není schopen normálně řešit ani běžné úřední záležitosti. Jednání vyhrocuje a bezdůvodně si stěžuje. Je jako neřízená střela. Dělá si co chce a nebere naprosto žádné ohledy na své nejbližší, což všechny okolo něj ničí. Kdykoli se mu někdo z rodiny v dobré víře snaží pomoct a o věcech si promluvit ihned útočí. I když slíbil, že navštíví svého psychiatra, tak si vždy vymyslí výmluvu, proč tam nakonec nešel. Bere ohledy pouze sám na sebe. Máme o něj strach. Nechceme, aby se dostal do finančních a sociálních problémů. Nevíme, zda řádně platí nájem a bojíme se, aby se nedostal do dluhů. Jak ho můžeme uchránit problémům? Jak s ním máme komunikovat, když nás odmítá? Už nevíme, jak dál. Bojíme se o něj, ale nevíme, co s ním dělat. Děkuji za radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, rozvinutá manie nemocného velmi často připraví o soudnost a schopnost sebereflexe a tím i o patřičný náhled, takže komunikace s ním je velmi obtížná a naléhání na to, aby se léčil se většinou míjí s účinkem. Přesto je užitečné v udržení komunikace vytrvat, dát opakovaně najevo svou účast, starost a nabídku pomoci a vyhnout se náléhání a emocím, při kterým by se pacient mohl cítit pod tlakem, na který většinou reaguje paranoidně či agresivně. Též je užitečné kontaktovat jeho psychiatra, vylíčit mu současný stav a řídit se jeho doporučením. Lékař si také může pacienta sám pozvat na kontrolu, někdy na to pacient slyší, pokud má s lékařem dobrý vztah, záruka to ale není. V případě, že pacient svým jednáním ohrožuje sebe a okolí, lze volat záchrannou službu. Problém je též možné konzultovat na některé z linek důvěry, např. 284016666.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle zkušenosti mých kolegů se stejnou diagnózou vím, že to, co popisujete, přesně odpovídá typickým příznakům bipolární poruchy a vaše obavy jsou víc než oprávněné, člověk s mánií může opravdu způsobit sám sobě i jiným mnoho komplikací. Nejspolehlivější pomocí jsou léky, ale právě jejich užívání se postiženým ve fázi mánie zdá často zbytečné. Pokud můžete, udělejte v rámci svých možností nějaká preventivní opatření (přemluvte otce k uložení peněz na spořící účet, založení trvaláků na úhrady energií, apod.), ale jinak bez jeho spolupráce asi nemáte moc možností, jak věci ovlivnit. Pokud se vám nepodaří ho k lékaři a medikaci přesvědčit, ochraňte před dopady aspoň sebe a zbytek rodiny (třeba aspoň vysvětlením, že takto nemoc probíhá a nelze si brát osobně případné urážky). Ve fázi deprese se vám snad podaří otce přesvědčit, aby si nechal pomoci a k další, léky "neošetřené" mánii už nemuselo dojít. Hodně štěstí a pevné nervy.


Zpět na seznam