Čo robiť?

Dobrý deň.Prejdem rovno k veci-ocitla som sa v pasci.Liečim sa takmer 20 rokov u psychiatričky,súčasná diagnóza je paranoidná schizofrénia,chronický priebeh.Problém je s liekmi.Užívam len polovičné dávky,ako mám roky naordinované,lebo viac neznesiem,točí sa mi hlava a omdlievam.Mala by som užívať 1000mg Kventiaxu,ale užívam len 650.Ešte by som mala brať 25mg Abilify,ale som ho vysadila úplne.Nechápte ma zle,nerobím to naschvál,viem,že lieky potrebujem,ale nedokážem sa prinútiť užiť ich viac.Dlhodobo som užívala 5mg Abilify,ale tento liek na rozdiel od Kventiaxu úplne nenávidím,robí mi zle,tak som ho prestala brať úplne.Psychiatrička ma núti ho užívať,neberie na vedomie moje pocity z toho lieku,vždy jej musím prisľúbiť,že to budem brať tak,ako ona chce.A preto som v pasci-vždy ma v ambulancii zlomí,ja sa v ten moment podvolím,ale doma to už brať nedokážem.Ocitla som sa v situácii,že klamem akoby proti mojej vôli.Lenže ak prestanem klamať,nasadí mi Abilify depot,čo ma odrovná nadobro.Oveľa kladnejší vzťah mám ku Kventiaxu,ale z neho odpadávam,ak beriem viac ako 750mg,čo si nemôžem dovoliť,lebo žijem sama.Čo mám robiť?Ako sa vyvliecť z tejto situácie?Nechcem psychiatričku zavádzať a bojím sa, že ak sa mi stav zhorší,v nemocnici mi dajú plné dávky oboch liekov a ja zomriem.Mám aj arytmiu.Užívala som kopu iných liekov ku Kventiaxu,ale všetky mi robia zlé,až neznesiteľné nežiadúce účinky. Nechcem klamať,no nemôžem ani užívať lieky tak,ako mi ich núti lekárka.Som v koncoch.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho líčení vyplývá, že léčbu neodmítáte, odpovědnost za sebe v této oblasti přijímáte, pouze Vám nedělají dobře dávky léků, které Vám doporučila lékařka, tak jste si je upravila na pro Vás snesitelnou míru. Nemohu posoudit Váš stav, vím, že dávka quetiapinu (Kventiax), kterou nyní skutečně užíváte, k udržení remise u většiny pacientů stačí, často i méně. U menšiny tomu tak být nemusí, proto nemohu posoudit, jak je tomu u Vás, nicméně pokud pacient přijímá odpovědnost za svou léčbu a sdělí lékaři, že určitý lék, kombinace, nebo síla dávky je nad jeho toleranci, měl by se tím psychiatr zabývat, jeho sdělení brát vážně a hledat spolu s ním takovou medikaci, která bude optimální pro udržení remise a zároveň se po ní pacient nebude cítit špatně. K tomu je třeba, aby lékař s pacient vedl dialog, který bude víc partnerský, než direktivní. Je důležité, aby lékař věděl, jak pacient skutečně bere léky, protože jen to mu umožní nahlédnout, jak na tom pacient v léčbě skutečně je. Pokud z nějakého důvodu takový dialog není možný, je lépe si najít takového psychiatra, se kterým to možné je. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám osobní zkušenost s vašimi léky, ani s diagnózou schizofrenie, ale od kolegů, kteří ji mají, vím, že museli trpělivě hledat kombinaci léků, při které měli optimální užitek s minimem negativních účinků. Co však platí pro všechny naše diagnózy stejně je nutnost mít lékaře, se kterým můžeme bez obav probrat vše, co k léčbě patří, a který respektuje naše individuální pocity a partnersky spolu s námi hledá ideální nastavení medikace. Proto bych vás chtěla povzbudit, abyste buď změnila lékařku, nebo našla sílu vést dialog (ale z pozice partnerství, ne podřízenosti) s tou vaší. Pokud vám léky nedělají dobře, máte přece právo zkusit jiné. Nepůsobíte dojmem nezodpovědné a lehkovážné pacientky, tak vám držím palce, ať dokážete lékařce sdělit všechny vaše obavy a pocity z léků a najdete spolu uspokojivé řešení. Nebo ať najdete nového lékaře, kterému budete moct říkat své pocity a obavy na rovinu. Hodně štěstí.


Zpět na seznam