Dedicnost psychickych nemoci

Dobry den, ja i muj pritel trpime socialni fobii, uzkostne-depresivni poruchou a smisenou poruchou osobnosti. Taky pritelova matka trpela paranoidni schizofrenii nez zemrela. Chteli bychom si poridit dite, ale obavame se, jestli v nasem pripade nebude prilis velke riziko, ze se u naseho ditete projevi psychicka porucha. Uvazovali jsme o oplodneni darcovskym spermatem, ale to jen, kdyby tam byla opravdu vetsi sance, ze bude dite zdrave. Da se riziko nejak urcit napr. v procentech alespon odhadem? Nevime, jak se rozhodnout. Dekuji predem za odpoved Veronika
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dědičnost u duševních poruch je dána mnoha faktory. Krom genetické výbavy zde má velký význam i vliv prostředí, zejména v oblasti vztahů. To znamená, že v genech dědíme určité dispozice (např. prvky temperamentu, kam může pak spadat i pozdější sklon úzkostně reagovat), které se pak vlivem formujícího prostředí (rodina, později postavení v kolektivu apod.) dále rozvíjí. U velkých psychiatrických poruch, jako je např. schizofrenie, je-li nemocen jeden z rodičů, stoupá riziko z 1-2% (riziko v běžné populaci, tedy pro každého z nás) na 10-15%. Je-li nemocen touto poruchjou některý z prarodičů, vzrůstá asi na 4-5%. Trpí-li schizofrenií oba rodiče, riziko vzrůstá na 40-50%. Jak vidíte, stále je větší pravděpodobnost, že dítě bude zdravé, předpokládáme, že preventivní péče (rodiče se léčí, edukují, je jim věnována terapeutická pozornost) toto může ovlivnit. U poruch osobnosti je pravděpodobně vliv prostředí ještě významnější, protože vývoj osobnosti určuje do velké míry i učení. Doporučoval bych Vám, abyste se s partnerem obrátili společně na odborníka, který s vámi tuto problematiku probere detailněji. Odkatuji též na doporučení naší peer poradkyně. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Veroniko. Také jsem kdysi řešila podobné otázky, žila jsem s partnerem, s kterým jsme si chtěli pořídit dítě. On tehdy trpěl schizoafektivní poruchou, já byla bez diagnózy a potíží. Ptala jsem se lékařů, jak je to s dědičností a říkali mi, že pravděpodobnost onemocnění dítěte je cca 50% (to bylo asi před 30 lety). Později jsem onemocněla bipolární poruchou, byla hospitalizována v Bohnicích a s lékaři jsme při odborných přednáškách vedli diskuze, jak je to s dědičností psychických poruch. Podle novějších výzkumů byla pravděpodobnost při onemocnění jednoho rodiče v průměru 20-30% a při onemocnění obou 50%. Znám ale řadu rodičů s duševním onemocněním, kteří si pořídili dítě a fungují všichni dobře. Také existují podpůrné skupiny pro rodiče s duševním onemocněním a jejich děti, které pomáhají rodičům zvládat rodičovské povinnosti a zároveň působí preventivně na jejich děti. Přeji Vám hodně štěstí a držím palce.


Zpět na seznam