Dědičnost psychických poruch versus touha po dítěti

Dobrý den, toužím po druhém dítěti a chtěla bych znát názor také jiného odborníka než je moje psychiatrička. Do její péče jsem se poprvé dostala s poporodní depresí. O měsíc později jsem byla hospitalizována na psychiatrii s podezřením na laktační psychózu. Po roce jsem se pokusila léky vysadit, ale bohužel jsem je opět musela kvůli znovu se objevujícím příznakům opět brát. Vyzkoušela jsem Zyprexu, Aripiprazol a nyní užívám Reagilu. Toužíme s manželem po dalším dítěti, psychiatrička mi to však nedoporučila, že by u mě mohla choroba znovu propuknout. S léky, které nyní beru se otěhotnění nedoporučuje kvůli nasledkům pro plod. Jsou na trhu dostupné nějaké léky, které riziko pro plod minimalizují? Jaká je přibližně šance přenosu dispozic k duševním poruchám? Tyto otázky mi bohužel psychiatrička nebyla schopna odpovědět. Nebo je potřeba se obrátit na genetickou poradnu? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dědičnost většiny duševních poruch je multifaktoriální, což znamená, že krom genetické výbavy zde hrají velkou roli také vlivy z prostředí, se kterými se člověk během svého vývoje setká. Těch faktorů je velmi mnoho, od vztahů, které nás formují, přes traumata, která nás potkají, pravděpodobně i nemoci, se kterými se chtě nechtě musíme vypořádat až po schopnost, jak se naučíme zvládat stres. To je přitom jen velmi zjednodušující výčet. Podle statistik, onemocní-li např. psychózou jeden z rodičů, stoupá riziko u potomka asi 10x. Takže pokud se riziko výskytu v běžné populaci pohybuje mezi 1 až 1,5%, pak ve výše uvedeném případě stoupá na 10-15%, což lze také chápat tak, že je 85-90% šance, že se neprojeví. Vaše lékařka má pravdu v tom, že pro Vás samotnou v případě gravidity je vyšší riziko relapsu, zejména v období kolem porodu. Na druhou stranu toto lze většinou zvládnout, pokud se na to Vy a lékaři připravíte. Během své praxe jsem potkal a stále potkávám řadu žen, které přesto, že trpěly vážnou psychiatrickou poruchou, porodily zdravé děti. Přestože u některých z těchto matek bylo nutné zvládnout relaps, nevybavuje se mi žádná, která by toho litovala. Takže to rozhodnutí je na Vás a manželovi a ujasnit si to by to vám oběma mohl pomoci třeba psycholog. Co se týká léků, tak zde jsme vázáni na ty, se kterými v tomto ohledu udělána dobrá zkušenost. Je jich myslím celkem dost a kariprazin (přípravek Reagila) mezi nimi zatím není především proto, že se nepoužívá dostatečně dlouho, aby se mezi ně mohla zařadit či nikoli.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Problematiku Vašeho dotazu vnímám jako velmi citlivé Téma. Vzpomínám si , když jsem já navštívila genetickou poradnu. Bylo to ještě za totality a nebyla jsem těhotná. Chtěla jsem znát riziko , s jakým by se eventuálně potýkalo mé dítě vzhledem k tomu , že jsem se léčila s duševní nemocí. Procenta pravděpodobnosti, /že dítě bude mít stejnou nemoc jako já/ , které mi tehdy řekla lékařka, mě nepotěšilo. Přesto jsem se o dítě pokoušela. Marně. Dnes vím, že svoji roli hraje spousta faktorů. Moji rodiče byli oba zdraví. A přesto se genetika projevila "přes koleno". Mám ale dva sourozence. Oba jsou zdraví a mají zdravé potomky i vnoučata. Domnívám se, že dědičnost u poporodních psychóz je pole ještě neprobádané. Ale pokud je to pro Vás důležité, obrátila bych se na specialisty na genetiku. Když jsem zvažovala těhotenství , bylo mi řečeno, že bych měla být delší dobu stabilizována. Mezi tím přišel rozvod. Nemám tedy přímou osobní zkušenost s těhotenstvím. Mám ale svolení převyprávět příběh mé kolegyně peerky. Doktorka jí další těhotenství nedoporučila. Ona i její manžel si další dítě moc přáli. Museli navštívit centrum asistované reprodukce. Když otěhotněla , upravil jí lékař medikaci tak, aby se nepoškodil plod. Během těhotenství spolupracovala se svým lékařem i genetickou poradnou. Dvojčata dnes chodí do páté třídy. Je si vědoma velké opory partnera, staršího syna a celé rodiny. Snad Vám pomůže tento pozitivní příběh při Vašem rozhodování dalšího postupu. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam