Demence - opakované pády, léčba

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit s vhodností léčby. Klientka (83let) je umístěna v DS, má demenci a už více než půl roku dostává lék Buronil i přes den 1-1-1 a 1 na noc (údajně 25mgtbl). Od nastavení této léčby se stala klientka mnohem více spavější a z chodicího člověka je téměř ležák, bez zájmu o cokoliv. Chození na záchod, které do nedávna zvládala, pořešili plenami s odůvodněním, aby raději nechodila a nepadala. Od nastavení léčby (posledních 8-9 měsíců) má klientka za sebou řetězec pádů s úrazem hlavy. (minimálně 6). Poslední dva velmi velké podlitiny v obličejové části. Aktivní není, během dne vůbec nechodí. Ale prý se ve všech případech pádu rozběhla sama na chodbu..... Dále se klientka zhoršila velmi výrazně v ústním projevu, téměř nekomunikuje. A objevil se prohloubil se výrazně třes ruky., rukou. Má také nekontrolované grimasování = vyplazování jazyku, pocit such v ústech. Občas je pozorována zvýšená teplota. Chtěla bych se zeptat, jestli všechny tyto příznaky nejsou vedlejší účinky Buronilu a zdali pak by neměla být nastavena pro klientku jiná léčba, když Buronil evidentně pádům nezabraňuje, naoak. Předem děkujj. Jana
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Buronil patří mezi antipsychotika, která se v gerontopsychiatrii často používají. Látka v něm obsažená, melperon, demenci neléčí, ani nezpomaluje její progresi. Tento lék se používá především ke zklidnění neklidných pacientů, svým zklidňujícím účinkem také mírní projevy zmatenosti a úzkosti, dále se používá k podpoře spánku u pacientů s demencí. Sucho v ústech, grimasování a třes mohou být součástí vedlejších nežádoucích účinků, které u této látky většinou nebývají silné, ale v některých případech mohou, snášenlivost je individuální a záleží také na dávce. Nemohu se vyjádřit k adekvátnosti léčby Vaší klientky touto látkou, to musí její lékař, který ji lék ordinuje. Každopádně, pakliže lék nemá požadovaný účinek, je to důvod k zamyšlení nad celkovou farmakoterapií.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, na váš dotaz nejsem bohužel kompetentní odpovědět. Mám osobní zkušenost s depresí a úzkostí, ale v mladším věku, než je vaše klientka. V každém případě mě těší, že projevujete zájem o její stav a hledáte pro ni řešení, místo abyste se (možná jako ostatní kolem ní) jen smířila se stavem věcí. Díky za to.


Zpět na seznam