deprese

Dobrý den, jsem léčen na deprese, užívám Trittico AC a to v dávce 150mg na noc. Ráno se cítím hrozně, prožívám těžké deprese spojené s černými myšlenkami, mám pocit, jako bych to nebyl já, prostě hrůza. V noci se mi zdají živé sny, vůbec nespím normálně a po probuzení hrůza. Mám horší stavy deprese, než předtím. Dříve jsem bral 100mg a ráno 10mg Cipralex. Pak mi paní doktorka vysadila Cipralex s tím, že živé sny a noční můry jsou od toho Cipralexu. Takže beru již zmíněných 150mg Trittica na noc a je to stále stejné. Naopak mi připadá, že ještě horší. Předtím jsem bral Mirtrazapin na noc. Já vím, že je těžké radit na dálku. Jen musím ještě po pravdě napsat, že nejsem abstinent, což bych asi v této době měl být. Nepociťuji po 6-ti měsíčním užívání žádný posun k lepšímu. Nevím, třeba je to alkoholem, nevím, ale zase tolik alkohol nepoužívám. Chápu, že je důležité se alkoholu v depresi naprosto vyhnout. Nemám přestat Trittico užívat a nechat si předepsat něco jiného? Vím, je to těžké. Nic mne nebaví, nebaví mne samotný život, nemám chuť nikam chodit, v práci ale nikdo nic nepoznal, ale mám strach, že se můj stav zhorší a že už nebudu ničeho schopen.Děkuji za odpoveď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v medikaci se po internetu nedá konkrétně doporučovat, nicméně odrazil bych se od toho, že poslední její změna přinesla spíše zhoršení, a tedy že noční můry patrně nesouvisí s užíváním přípravku Cipralex. Ze zkušenosti vím, že samotné Trittico na depresi nemusí stačit, takže je asi třeba se zamyslet nad úpravou medikace. Antidepresiv existuje několik desítek a jsou ještě další doporučené postupy, jak jejich účinek augmentovat (posílit). Ohledně alkoholu, samozřejmě, že v depresi je ideální nepít vůbec a užívá-li člověk krom antidedpresiv ještě anxiolytika, pak je třeba alkohol zcela eliminovat. Pokud si člověk dá příležitostně např. sklenku vína nebo jedno pivo, nemívá to většinou na psychiku zásadní vliv, pokud má svou konzumaci plně pod kontrolou. Ohledně eventuální psychoterapie viz odpověď peer poradkyně, která má s tímto přímou zkušenost.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s depresí mám vlastní dlouhou zkušenost (od 2006), brala jsem několik typů léků, po čase se přidala ještě úzkost, což bylo opravdové peklo - a nyní ji zvládám docela dobře, jsem bez léků. Moje osobní zkušenost byla, že léky samy o sobě by mi nepomohly, možná naopak cestu k zotavení prodloužily, brala jsem jich stále víc, aby jen "vegetovala", přežívala. Teprve pravidelná psychoterapie mi pomohla postupně začít myslet jinak, jinak smýšlet o sobě a o světě. Hezky o depresi píše v knize "Deprese-řeč unavené duše" Rudiger Dahlke - že deprese přichází jako reakce na rozpor mezi očekáváním a realitou. A radí také, co s tím. Moc vám držím palce, ať se vám povede se z deprese dostat. Jde to!


Zpět na seznam