Deprese

Dobrý den, mám problém a potřebovala bych poradit co mam dělat. Už na škole jsem nebyla oblíbená a neměla jsem žádné kamarády a nenáviděla jsem se a tak jsem veškerý čas trávila doma a jen se trápila. Po škole jsem se prestěhovala do Prahy abych mohla začít nový život a začít se mít ráda. Začala jsem pracovat v baru kde pracuji do teď ale nic se stále nezlepšilo, když pracuji tak musím pít alkohol abych mohla vůbec komunikovat. Postupen času jsem už to nezvládala jelikož jsem byla schopná pít 5 dni v týdnu a tak jsem začala brát drogy. Nejprv kokain a pak i pervitin ale ten jen přiležitostně. V současné době už žiji v Praze 4 roky a stále se nic nezměnilo i když jdu do baru tak musim pít a do toho fetovat. Někdy beru i prášky různý na spaní a na deprese atd. Neumím bez drog a alkoholu komunikovat mezi lidmi a ubíjí mě to. Poslední dobou si říkám že už možná nemá cenu se snažit o to že to jednou bude jinak a asi by bylo lepší prostě ukončit svůj život. Neumím žít sama ze sebou a nenadívím se za to co musím dělat. Chtěla bych vás prosím poprosit o radu co dělat. Děkuji Michaela
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Milá Michaelo, to, že se člověk nenávidí a vůbec že má problém se svým sebepojetím a sebepřijetím mívá hlubší souvislosti, které se odvíjí od dětství a člověk před tím zpravidla neuteče jen tím, že změní místo, kde žije. Pomoci může poodhalení okolností, jakým způsobem se ve Vás ono těžce negativní sebehodnocení a sebenenávist vyvinuly. Touto problematikou se zabývá psychoterapie. Nicméně v případě, že se u Vás vyvinula závislost na alkoholu a drogách, kterými jste si chtěla ulevit, je třeba řešit tento problém v první řadě, resp. současně. Proto bych doporučoval obrátit se na zařízení, které se zabývá léčbou závislosti. Tam se psychoterapie používá vždy. Je možné nejdřív zkusit konzultaci v ambulantním zařízení, někdy se to ale neobejde bez hospitalizace, ale to bych předbíhal. Existují též svépomocné skupiny, otevřené každému, kdo s podobnými problémy bojuje, které jsou nízkoprahové a fungují na anonymním principu (např. anonymní alkoholici, anonymní narkomani). Potřebné kontakty jsou k nalezení na internetu. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Michaelo, moje kolegyně napsala: "Sama jsem bojovala s různými druhy závislostí. Pomohla mi psychoterapie, velkou roli hrálo právě to, že jsem uznala, že sama si s tím neporadím a zbavení se závislostí bylo v podstatě mým zadáním toho, proč jsem k psycholožce šla. Každá další návštěva pro mě byla také určitým světlým bodem, setkala jsem se s velkým pochopením a podporou. Hledala jsem nové koníčky a zájmy, ale také vztahy, které by mě odvedly od krátkodobých řešení.  Asi bych Vám za sebe poradila změnit prostředí a poohlížet se po práci, kde s drogami a alkoholem nepřijdete do styku. Držím palce, první krok už jste udělala, tím, že jste nám napsala, věřím, že vytrváte."


Zpět na seznam