Deprese?

Dobrý den,poslední dobou mám divné stavy,před 30 lety jsem byla znásilněna,nikdy jsem to nikomu neřekla,ale poslední rok na to musím pořád myslet,ta situace se mi pořád vrací,nikdy předtím jsem to neměla.Je mi z toho zle,připadám si "špinavá"při pomyšlení na to. Mám myšlenky,že kdybych nebyla,tak mi bude líp a budu mít klid.Prosím, kam se mám obrátit na psychologa či psychiatra?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud člověk trauma dostatečně nezpracuje a jeho psychika traumatický zážitek potlačí, mohou takové vzpomínky "oživnout" i po mnoha letech, včetně emocí, které k nim patří. Obrátit se můžete na klinického psychologa, který má i psychoterapeutické vzdělání. Tento odborník je schopen v případě potřeby posoudit i vhodnost psychiatrické péče.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jak píše Mudr. Příhoda výše, stává se, že člověk znovu prožívá to, co se stalo v minulosti. Takové stavy jsou velmi nepříjemné. Myslím, že je dobrý nápad vyhledat odborníka, mohl by vám pomoci se zpracováním vzpomínek, psychiatr navíc může předepsat třeba na krátkou dobu léky. Podle toho, co o podobných stavech vím, doporučuji soustředit se na něco příjemného v přítomnosti, nebo i rutinního, jako je práce, chození do práce, relaxace. Je pravděpodobné, že nutkavé myšlenky zase za čas poleví. Aby se vám lépe hledala odborná pomoc, doporučujeme ještě jednou navštívit webové stránky poradny stopstigma, na liště nahoře jsou užitečné odkazy, kde najdete různé adresáře.


Zpět na seznam