Deprese (?)

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda jde o depresi: dívka 17 let Pár let cítím emoční prázdnotu (a velmi lehko podrážditelná). Byla jsem dítě, co se dostalo do psych. šikany a bylo bité otcem (+ přidával jisté formy provokací, autoritu vydobývaná násilím). Od února t.r. jsem byla upozorněna na to, že něco se mnou nevypadá v pořádku, psychicky. Od té doby mě něco zžírá, začalo se projevovat něco jako ,,schopnost brečet". Moje sebekritika a pocity méněcennosti (pozoruji už v dětství) se zhoršily, nevěřím ani vlastním kamarádům a rodině, že mě mají vůbec nějakým způsobem v lásce. A i přes všemožné přesvědčování to stejně nestačí a myšlenky si jedou vesele dál: ,,nenávidí tě". Nejsem motivovaná, nejradši bych jen ležela. Povinnosti jsem začala zanedbávat mnohem více, známky se mi zhoršily o stupeň až dva. Absenci mám vysokou, vidím nechuť byť jen v tý škole sedět. Mé záliby mi způsobují více bolest (sebekritika + lži). Jsem unavená, ani nemám vážné problémy se spánkem. Nejsem schopná si všímat určitých věcí, uvědomit si nebo vzpomenout. Nesoustředěnost. Poslední dobou pozoruji myšlenky vracející se k sebepoškozování. Nedávno na praxi jsem byla schopná po té době, co jsem pracovala a snažila se zapůsobit na školitelku, se cítit tak nějak v normě, nic neobvyklého. To trvalo pouhé čtyři dny, pátý den se začalo silně ozývat ,,já chci jít domů! Chci odsud vypadnout, od všeho a všech! Jdi pryč!" doslova můj hlas křičel a mě obemkl stres a silný tlak na hrudi. Přeji hezký den
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, krutá výchova a šikana v dětství mohou vést k problémům se sebepojetím (vztah člověka k sobě samotnému), odkud se může odvíjet problém se sebevědomím a tápání ve vztazích k ostatním. To pak může vést ke změnám nálad a emocí a také k sebepoškozování, které do jisté míry slouží jako sice nezdravý, ale úlevný mechanismus. Zde může pomoci psychologická léčba - psychoterapie. Pokud nálada dosahuje depresivní hloubvky, je na řadě farmakoterapeutická léčba antidepresivy, ale to bych předbíhal, nejdřív bych se asi poradil s psychologem. Pro nezletilé také funguje bezplatná anonymní linka bezpečí (116 111), klam je možné se obrátit o konzultaci, linka provozuje i chat a krátké mailové poradenství.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, není v mé kompetenci peer poradce vyjadřovat se k Vaší na to, zda máte depresi. Mohu Vám ale napsat pár zkušeností ze svého života s psychickým onemocněním - bipolární poruchou. Zažila jsem období veselosti, plné energie a nekontrolovaného chování (mánie), ale také období středně těžkých až těžkých depresí. Deprese se u mě projevovaly především ztrátou energie, úzkostmi, neschopností myslet, soustředit se, nedůvěrou v sebe sama a negativními myšlenkami. Nejhorší byla první deprese, kdy mi bylo velmi zle, a nechápala jsem, co se děje. Vyhlídka na to, že by se mohlo jednat o trvalý stav, mě naplňovala velkou zoufalostí. Při dalších atakách jsem už věděla, že se deprese dá přežít a snažila jsem se s ní nějak pracovat, hledat pozitivní vizi, chodit do práce, i když mi to nešlo, setkávat se s lidmi, i když se mi nechtělo a nebyla jsem schopná s nimi komunikovat. Důležité bylo pro mě především to, že jsem měla určitou naději a víru, že se situace zlepší. A také samozřejmě podpora mého lékaře a blízkého okolí. Myslím, že bez ohledu na možnou diagnózu je pro Vás podstatné vyhledat odbornou pomoc. Můžete se obrátit například na linku bezpečí, která poskytuje bezplatnou pomoc dětem a mladistvým (http://www.linkabezpeci.cz/). Nemáte to jednoduché, ale věřím, že s odbornou pomocí a podporou se Vaše potíže dají postupně vyřešit. Moc držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam