Deprese a lidská vazba

Dobrý den, jak jednat s člověkem, který trpí vážnými psychickými problémy (deprese) a v důsledku nich je velmi zaměřen sám na sebe? Jde o to, že i když se před tímto člověkem zmíním o věcech, které se jej netýkají, on si je hned vztáhne na sebe s tím, jak je špatný a jak kvůli němu mají ostatní problémy. Takový způsob jednání od dotyčného zažívám už velmi dlouho a začíná mě to čím dál více vyčerpávat a musím říct, že je to vyčerpávající opravdu velmi. Mám pocit, že i když se snažím být k dotyčnému ohleduplná, nemá to žádný efekt. Jak přistoupit k tomu, když vám dotyčný sdělí něco ve smyslu "to a to pro mě nedělej, nemohu tě obtěžovat, jsem špatný člověk"? Cítím to tak, že i když mu dávám najevo, že tu věc pro něj přesto udělám, přesto s ním budu a posléze tak i učiním, tak že do budoucna se jeho postoj nijak nemění. Jako by bylo vlastně jedno, jestli tady pro něj budu nebo ne. Pak mám pocit, že už se nemám čeho držet, že se ztrácí lidská vazba, že nic nemá smysl... Vždy to bude špatně, protože on má za to, že si nemám s takovým špatným člověkem jako je on dělat starosti. Mám pocit, že nechce ani pomoct, protože mu to je v rozporu s nějakým jeho názorem na sebe a lidi, ale ani zůstat sám, protože je to příliš bolestné. Říkám si, jestli z toho existuje cesta ven za předpokladu, že takového člověka nechci opustit. Budu ráda za jakékoliv názory a zkušenosti této problematiky. Hezký den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, má-li člověk vážné deprese, které u něj vyvolávají pocity viny, zpravidla potřebuje léčbu. Z Vašeho dotazu není jasné, zda se Váš přítel léčí. Pokud léčbu nemá, je užitečné se pokusit ho podpořit, aby s ní začal. Ohleduplnost je v případě deprese je jistě na místě, nicméně to, že je člověk depresivní, ještě neznamená, že je nekompetentní a ten, kdo pomáhá, by si měl uvědomit své limity a myslet i na své potřeby. I toto téma může být předmětem rozhovoru, který Vám doporučuje peer konzultantka, protože za současné situace trpíte i Vy. Někdy je pro partnera depresivního člověka užitečné, aby navštívil odborníka, v tomto případě psychologa či psychoterapeuta, sám. Může mu to pomoci problém lépe uchopit a najít tak strategii, jak dál.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobry den, myslím si , že je dobře, že jste ve vztahu k člověku s depresi ohleduplná, zároveň i chápu, že pokud se jedná o dlouhodobou záležitost , je to pak náročné. Za sebe vidím jako dobré řešení si s přítelem ve vhodný okamžik otevřeně promluvit i o Vašich pocitech, které jsou stejně důležité. Ubezpečila bych ho v tom, že si nemyslíte ze je špatný člověk, můžete připomenout jeho dobré vlastnosti. Sama takovýto přístup v náročných situacích oceňuji. I silné pocity viny , o kterých mluvíte, jsou sice součásti onemocnění, neznamená to ale, že by se měly stoprocentně tolerovat. Pokuste se vytvořit bezpečnou atmosféru a pojmenujte to co je ve Vašem vztahu pro Vás náročné a důležité. Věřím, že vše dobře dopadne


Zpět na seznam