Deprese

Dobrý den, mám problém se stále se opakujícími depresivními stavy a bývá mi špatně i po fyzické stránce. Beru to jako normální věc a snažím se to utlumit kapkami a "šťastnými" pilulkami z lékárny, ale to je jen chvilkové zlepšení. Snažím se to zvládat, ale vždy do toho spadnu znovu. Jednou je pro mě jeden den skvělý, řeknu si všechno klape a druhý mi dělá problém se nerozbrečet. Nic už mi nedělá radost, do ničeho se nedokážu zapálit jako dřív.. Prostě nedokážu být šťastná. Někdy si ráno říkám pro co vlastně vstávám a už prostě nemám sílu se sebou pořád takhle bojovat a není tu nikdo kdo by to pochopil, s kým bych o tom mohla mluvit. Je mi 19 a at už přijde cokoli..at už dobrý nebo špatný.. pro mě je to stres a boj, nežiju jen tak přežívám, připadám si jako nula a naprosto zbytečná, jen se vracím k tomu co jsem neudělala a co jsem měla udělat jinak. Ať už přijdu kamkoliv, připadám si jen jako nepotřebný článek mezi spoustou úspěšných lidí, jenom někdo kdo přijde, odejde a nikdo si nevšimne. Do všeho jdu s tím, že to nezvládnu.Když mi rodina nebo blízcí řeknou "jsi dobrá" nebo "jsi šikovná" chce se mi brečet, protože vůbec nevědí co se mi honí hlavou a co si ve skutečnosti o sobě mnyslím já a jak moc se nesnáším. Jsem na sebe přísná a kladu si obrovský nároky, ale já to asi jinak neumím, možná pro to jsem tak nešťastná.Když je mi nejhůř, většinou to zaspím nebo si vezmu nějakou tabletu na stres. Chci se odrazit a začít znovu ale já už nevím jak. Děkuji, L.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Milá L., původ či kořeny depresivních stavů lze vykládat různě. Mohou vycházet ze způsobu, jak člověk na sebe nazírá a jaký má vztah k sobě samotnému, kam by mohly patřit vysoké nároky na sebe, které popisujete, zároveń sem ale patří problematika schopnosti mít rád sám sebe a umění se "přijmout jaký jsem". K depresím může přispívat dlouhodobý stres, nebo možná spíš způsob, jakým se člověk naučil (nebo nenaučil) se stresem zacházet. Jindy se deprese objevují v cyklech, které jsme my odborníci schopni vyložit "jen" biologicky. Každopádně ale deprese potřebuje léčbu, Nepíšete, zda se někde léčíte, či co na stres užíváte, nicméně příležitostné užívání tablet na úlevu většinou dlouhodobý efekt nepřinese. Efektivnější je systematická léčba, která může být psychiatrická, a v mnohých případech, zejména tam, kde člověk řeší stres či sebepojetí, i psychoterapeutická.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, deprese může mít člověk z mnoha příčin, proto ji také beru jako „normální věc“, nicméně vím, že člověku dokáže znepříjemnit život a z Vašeho e-mailu soudím, že Vás trápí dlouho. Co se léků týče, nevím, co užíváte. Mně se dlouhodobě na depresi osvědčila antidepresiva předepisovaná psychiatrem, naopak mám negativní postoj a zčásti i zkušenosti k lékům proti úzkosti, tzv. anxiolytiky, která sice mohou zabrat hned, ale na léčbu deprese se podle mě nehodí, navíc bývají návyková. Píšete, že jste na sebe přísná a kladete na sebe vysoké nároky. Osobně se domnívám, že je to taková dvojsečná vlastnost, nebo přístup k životu, který vás z jedné strany může ohrožovat, z druhé vám může pomoci se z té situace vysekat. Vzpomínám si na dny, kdy jsem chtěla jen spát, kdy uvařit si čaj byl vrcholový výkon. Možná je dobré vědět, že se o výkon v těžké depresi jednat skutečně může a zároveň se nevzdávat naděje na lepší dny. Zkuste si uvědomit, jakým aktivitám se věnujete, když je vám dobře a zkuste se k nim vrátit, až vám dobře nebude, můžete si je i napsat. Možná je škoda, že Vaši blízcí netuší, jak zle Vám je. Tuším, že asi se to těžko sděluje. Mně pomohl lékař, nebo psycholog, který si pozval mou rodinu k sobě do ordinace spolu se mnou a umožnil nám o problému mluvit. Přeji Vám mnoho sil.


Zpět na seznam