deprese u 15leté dcerky

Dobrý den, prosím mám 15letou dceru asi měsíc jí nic nebaví nenatchne je agresivní zlá říká že jí nebaví život že neví co se s ní děje vidí vše tmavě má pocit že se všichni na ní dívají a říkají si jak je škaredá bojí se dívat lidem do očí,prosí mě o pomoc příšla na střední a vše je špatně nedokáže se zapojit do nového kolektivu.Psychiatr ji napsal lék prothadine.Tak nevím jsem bezradná.Děkuji za pomoc a radu.Naďa
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Milá paní Naďo, Vaše dcerka prochází obdobím velkých změn škola, kolektiv, odpovědnost, problém s identitou, který přináší vývojové období, ve kterém se nachází apod. Citliví mladí lidé mohou mít probléms adaptací na všechny ty změny a může u nich dojít ke krizi, která pak může dále vést k psychickým problémům jako je právě deprese. Takže jste udělali dobře, že jste vyhledali odbornou pomoc. Psychiatr většinou ordinuje léky, Prothadine mi není znám, alee předpokláddám, že máte na mysli antidepresivum Prothiaden. Podobné léky potřebují několik týdnů, než see rozvine jejich účinek. Peer poradkyně správně píše, že v podobné situaci je velmi důlěžitá také pomoc psychologická (psychoterapeutická), proto by bylo jistě vhodné vyhledat pro vaši dcerku i tuto pomoc. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Naďo. Pro mnohé mladé lidi je období přechodu ze základní na střední školu zlomové. Bývá spojeno se značným stresem, u někoho i větším. Záleží jaké jsou na ni kladeny nároky, v jakém je kolektivu. I já zažívala velký pocit nejistoty a v té době se u mě projevily první příznaky duševního onemocnění. Nebyly tedy přesně takové, jaké popisujete Vy. Lék, který byl předepsán Vaší dceři, neznám, nevím na co je. Když už léky má, doporučuji je zkusit. U většiny léků na psychiku je třeba vytrvat, než se ukáže, zda zabraly. Zeptejte se na to lékaře.  Léky se však stejně dá vyřešit jen něco. Myslím, že včasná a dlouhodobá terapie, třeba u psychologa, může mnoho objasnit. Stejně jako může pomoci upřímná a otevřená komunikace z vaší strany. Zkuste dceři nabídnout podporu, vyslechnout ji, podívat se společně s ní na učivo. Držím Vám palce, snad se vám oběma podaří i ve spolupráci s psychiatrem těžké období překonat.


Zpět na seznam