Diagnostika bipolární afektivní poruchy

Dobrý den, mám určitou teoretickou otázku. Jak může psychiatr diagnostikovat bipolární poruchu? Jde o to, že přece jenom každý má dobré období, kdy se mu daří, je plný energie a celkově je šťastný. Četla jsem, že v období mánie nemusí být přítomny bludy či halucinace. Jde mi o to, že mi byla diagnostikována smíšená depresivně-úzkostná porucha a lehce se bojím, že by to mohlo přejít do bipolární poruchy, jelikož mám i určité rodinné predispozice. Vzpomínám si, že před rokem a půl jsem měla opravdu šťastné období, kdy jsem byla plná euforie, byla jsem opravdu ukecaná a sdílná ohledně svého soukromí (nyní si na své soukromí pozor dávám) a byla ráda středem pozornosti. Nějaké bludy si opravdu nepamatuji, spala jsem také v pořádku (žádné noční aktivity). Ovšem poslední měsíce už jsem spíše spadla do deprese, se kterou se nyní léčím i u psychiatra a terapeuta. Je tu nějaká možnost, že by mi psychiatr spíše diagnostikoval maniodepresi? Velice se toho bojím. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bipolární afektivní porucha (maniodeprese) se diagnostikuje především podle příznaků, které lékař pozoruje a taková diagnostika může trvat i delší čas. K diagnóze BAP je třeba, aby u člověka, který má nebo měl deprese či úzkostné deprese proběhlo alespoň jednou prokazatelně období manie či hypomanie, což předpokládá stav, kdy je člověk proti svému standardu nepřirozeně nabitý energií, někdy euforií, což se projevuje zjevnou změnou v jeho chování, snížením až ztrátou soudnosti, někdy je to doprovázené neuváženými rozhodnutími apod. Toto by měl zvážit Váš psychiatr na základě toho, co vidí a co mu podrobně sdělíte. Napomoci pak může i psychologické vyšetření.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám také zkušenost s úzkostně depresivní poruchou a myslím, že bludy a halucinace k ní určitě nepatří (ty jsou příznakem psychóz). Podle mé zkušenosti může mít člověk s úzkostně depresivní poruchou i lepší období, ale je pravda, že když byla moje porucha „na vrcholu“, bylo mi setrvale zle dlouho a pořád. Přesto když jsem např. zažívala příjemný víkend a byla „odcloněná“ od své tehdejší neradostné životní situace, měla jsem během takového víkendu i docela příjemné chvíle, tyranie úzkosti a deprese nebyla absolutní. Pokud tedy vaše šťastné období má i nějaký reálný podklad (třeba jste objektivně zrovna měla důvody k radosti), nebála bych se hned, že jde o bipolární poruchu. Ale přesto prosím čtěte především odpověď pana doktora, protože vlastní zkušenost s bipolárkou (tedy střídáním deprese a mánie) nemám. Držím palce, ať se vám v léčení daří.


Zpět na seznam