Dotaz

Dobry den, mam takovy dotaz. Na podzim, jsem prodelala meningitidu. Je mozne, ze mi dokazala rozhodit psychiku. Jsem neustale nervozni,plactiva,tresou se mi ruce. Svira se mi hrudnik. Snazim se s tim sama bojovat, ale nejde to. Pri te meningitide mi nadadili citalec 10 1 tbl denne. Na tres mi to pomohlo. Na nic jineho. Na navstevu psychiatra cekam. Objednavaci lhuta 2mesice. Doma fungovat musim. Mam 2male deti. V unoru nastupuji do prace. Bojim se jak to zvladnu. Co mi poradite? Dekuji za odpoved.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, meningitida či encefalitida podobné následky, nebo spíše doznívání, často mívají. Patří sem únava a zhoršená schopnost se koncentrovat, což má za následek celkové zhoršení psychického výkonu, dále úzkostnost včetně tzv. somatických korelátů, mezi které třes, svírání na hrudi a dále např. pocit dechové tísně patří. Tyto problémy často přetrvávají dlouhé měsíce, půl roku i déle, pak většinou pomalu odezní, zde bych Vás, co se týká dlouhodobého výhledu, rád uklidnil. Antidepresiva (např. Citalec, který užíváte) od nich mohou částečně ulevit, za zvážení stojí po domluvě s lékařem zvýšení dávky (běžná dávka je 20mg), z terapeutických technik se pak uplatňují různá relaxační cvičení, na zvážení je i lázeňská léčba. Také bych na Vašem místě zvážil, jestli opravdu musíte již v únoru do práce. Jednak vědomí takového šibeničního termínu může zvyšovat Vaše napětí, druhak pak, jak jsem již uvedl výše, rekonvalescence bývá dlouhá. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nikdy jsem meningitidu neprodělala a nejsem lékař, nevím, zda může meningitida rozhodit psychiku, ale rozhodně věřím, že je vám zle. Zkusila bych možná na vašem místě kontaktovat praktického lékaře, který vám může napsat nějaké léky, než se dočkáte psychiatra. Nemůže psát všechny, ale antidepresiva, mezi která citalec patří, podle mě ano. To, že léky nezaberou na všechno, je běžné, používají se různé kombinace, někdy i psychoterapie. Rozhodněte sama, jestli by bylo dobré do práce nastoupit, mít aktivitu, realizovat se (mě například práce pomáhá), nebo jestli je to pro Vás tak stresující a myslíte, že by se vám přitížilo, pak bych zkoušela vyjednat, že byste nastoupila o něco později…Za to, že jste byla nemocná, přeci nemůžete. Moc vám držím palce a věřím, že časem se váš zdravotní stav upraví.


Zpět na seznam