dotaz

Dobrý den pane doktore, již rok a půl se léčím na depresi. Bral jsem několik antidepresiv od Mirtrazapinu, Cipralexu, Triticca, Coaxilu vše v různých kombinacích. Od tohoto pondělí mi doktorka nasadila po jaterních testech Valdoxan. Musím říci, že jsem do dnešního dne bral teprve 4 prášky, 25 mg na noc. Nevím, co se děje, ale to, co se se mnou děje snad není normální. Zhoršil se mi spánek a to dosti brutálním způsobem, tak, že po čtvrtém prášku jsme na dnešek spal jen tři hodiny. A stavy po probuzení jsou strašné, daleko horší, než předtím. Chci se zeptat, zda je tento nástup normální. Když jsem volal své doktorce, tak mi sdělila, že mám vydržet, že ještě nemám hladinu léku v krvi. Mne to připadá trochu podivné, protože si myslím, že takové stavy snad nemají nastat. Nebo je snad takové zhoršení normální? Mne osobně to připadá divné, protože si myslím a slyšel jsem, že žádné velké nežádoucí účinky by neměly při začátku braní léku nastat. Jsem na tom psychicky docela špatně a teď jde o to, zda vůbec pokračovat v léčbě přípravkem Valdoxan. Třeba pro mne není vhodný. Může špatně zvolený lék zhoršit psychický stav? Poraďte mi prosím. S pozdravem Luboš
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vámi zmíněné antidepresivum je většinou snášeno velmi dobře, u většiny pacientů spánek spíše podporuje a případné nežádoucí účinky, z nichž některé mohou odpovídat těm, které udáváte, bývají přechodné. Reakce na léky vykazují individuální variabilitu a ve hře mohou být i jiné souvislosti. Například možnost, že antidepresiva, která jste užíval předtím alespoň částečně fungovala a k Vašemu zhoršení mohlo přispět i jejich vysazení nebo snížení dávky. To jsou ale moje spekulace, neznám přesnou historii Vaší medikace, Vaše lékařka Vám v tomto ohledu může odpovědět přesněji.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, já bohužel (vlastně spíš bohudík) takovou zkušenost nemám, s tímto lékem žádnou. Obvykle jsem po antidepresivech naopak spala dobře, Mirtazapin nyní využívám právě místo prášku na spaní – příležitostně, ale funguje mi tak skvěle. Chci se s vámi ale podělit o jinou zkušenost, a to že opravdovou úlevu od deprese a úzkosti mi přinesla až psychoterapie. Braní léků bylo z počátku velikou úlevou, ale v dlouhodobém pohledu nikam nevedlo, brala jsem jich stále víc, abych vlastně jen přežívala, s opravdovým spokojeným životem to příliš společného nemělo. Až když jsem pochopila, z čeho mám deprese a úzkosti, mohla jsem to postupně ve svém životě začít měnit. A tuto těžkou práci jsem dokázala vydržet právě díky podpoře, laskavosti a upřímné, trpělivé pomoci psychoterapeutky. Pokud máte ve svém životě i vy něco v nepořádku, jako jsem to měla já, jen léky nemusí být to pravé řešení (navíc asi stále hledáte ten pravý lék, když jste jich už tolik vystřídal?). Je to jako brát analgetikum na zánět a nechat ho neléčený. To byla aspoň moje zkušenost. Držím vám palce, ať depresi zvládnete.


Zpět na seznam