Dotaz

Dobrý den, už několik let se léčím s BAP. Poctivě užívám léky (Venlafaxin, Prosulpin, Quetiapin, Lamictal a Rivotril). Mívám značné propady energie, děsivé sny, ale co mě v poslední době sužuje nejvíce je, že potřebuju absolutní klid. Pokud někdo mluví nebo hraje televize, slyším slova jakoby o vteřinu dříve, než jsou vyslovena. Mám z toho "zavařený" mozek a bývám vyčerpaná. Lze to nějak smysluplně vysvětlit? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, takto na dálku lze jen spekulovat, může se jednat o potíže, které signalizují další epizodu BAP, nebo také o to, že současná léčba zabírá jen částečně. Také je třeba zvážit situační vlivy - nepíšete, zda v současné době nemáte nějaké trápení či stres. Váš psychiatr se může pokusit o úpravu medikace, popřípadě zvážit vhodnost psychoterapeutické podpory, nicméně na to Vám lépe odpoví on, který Vás zná. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Příznaky, které popisujete, svědčí o tom, že psychóza je nyní „aktivní“, zkrátka připomíná mi to nájezd nějaké ataky, mnohé z příznaků jsem zažila, hlavně tu potřebu klidu. Připomínají mi sice více schizofrenii, než BAP, ale z toho bych nedělala vědu. Já jsem se pohybovala tak trochu na rozhraní mezi dvěma typy psychóz a lékař úplně nevěděl, do jaké škatulky mě dát. Na Vašem místě bych kontaktovala vašeho ošetřujícího psychiatra s tím, že se něco začíná dít. Možná malá úprava medikace někdy odvrátí nepříjemnosti nastávající a zabrání případné hospitalizaci. Jinak obecně psychohygienicky doporučuji klid, pokud si ho tělo žádá, omezit televizi a doporučuji krátké procházky, spát a jíst tak, abyste měla vitamíny. Držte se.


Zpět na seznam