Dotaz na ruminační myšlenky

Dobrý den, již témě padesátiletý syn má zásadní problém s cyklícími se myšlenkami. Říká, že intenzivní cykly měl již od mládí, ale většinou převažovalo přemýšlení o nějakém technickém problému, výletu atd. V minulém roce se sešlo tolik problémů, že již v prosinci říkal, že nespí a stále se cyklí. V únoru přestal zvládat práci. V březnu již byl hospitalizovaný s depresí a cyklením nyní zaměřeným na to, že předtím padl. Po hospitalizaci a stacionáři se stále cyklení myšlenek nemůže zbavit. Obavy z budoucnosti jsou podložené, ale bezprostřední dluhy a újma mu nehrozí. Večer bere trittico AC a prolong, ráno brintellix. Potlačit myšlenky běžící stále v pozadí se mu nedaří a stav ho již více a více vyčerpává a není schopný se začít rozhodovat a situaci řešit. Co lze udělat, pokud se situace nezlepší? Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zacyklení myšlenek se vyskytuje nejčastěji u lidí trpících obsesemi nebo depresemi, ale i u jiných poruch. To, že potíže u Vašeho syna stále přetrvávají může souviset bu´d s tím, že dosavadní léčba není dostatečně účinná, nebo se její plný účinek ještě nerozvinul. To je třeba probrat s psychiatrem Vašeho syna včetně možnosti psychoterapeutické léčby.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce Vám odpovídám na základě toho, jaká je má vlastní zkušenost s duševními obtížemi. Popisujete velmi silné cyklické myšlení, které trápí Vašeho syna. Nemám úplně totožnou osobní zkušenost, ale přeci jen mám také na vlastní kůži odžito, jakým způsobem se myšlení člověka může cyklit v případě, že se zhorší jeho psychický stav a prohloubí se jeho deprese či úzkost. Člověk se cítí zmatený, dezorientovaný, bezmocný a lapený v zákrutech své mysli, která mu nabízí stále dokola jen ty nejčernější scénáře. Spolu s odezněním deprese pak ustupují do pozadí i zacyklené myšlenky. Mně vždy pomohla dobře nastavená medikace, rozhovory v rámci individuální i skupinové terapie, zdravý životní styl a dobře žitý denní režim smysluplné činnosti a odpočinku. Někdy trvá nalezení nejvhodnější léčby delší dobu. Přeji vám všem hodně sil a naděje, bez níž zotavení se z duševních obtíží není možné. Držím vám palce.


Zpět na seznam