Dotaz na účinnost léčby

Můj syn po několika smutných změnách v loňském roce a po mnohaletém pracovním nasazení nemohl spát a nervoval se. Šel se poradit na CKI FNB, dostal Mirtazapin 15mg.Spal první 2 dny, potom už zase špatně. Po 30-ti dnech mu bylo hodně špatně a neustál přednášku.Musel opustit zaměstnání.Paní doktorka změnila medikaci na Escitalopram Mylan 10 mg a Neurol 0.5 (na spaní). Stav se dále zhoršoval.Syn řekl, že už všechno, co v něm bylo světu dal a že je zbytečné aby na světě byl(byl vždycky velmi obětavý a práci a studentům se věnoval naplno).Nyní je v PNB a zase mu léky navyšují. Říká, že ztratil motivaci a navyšování léků a ani prostředí v PNB mu ji nedokáže vrátit.Navíc říká, že se mu paměť stále více zhoršuje. Prosím, poraďte, co máme dělat. Už také nedokážu věřit, že mu navyšování léků pomůže.Děkuji za odpověď. Jitka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vy můžete dělat to, že synovi poskytnete svou podporu, což věřím, že děláte. Léčba depresivních stavů může být někdy velmi zdlouhavá a pacientovi je třeba opakovaně dávat najevo, že zotavení je možné a že je třeba trpělivosti. Naopak nemá smysl povzbuzování v tom smyslu, aby se vzchopil, protože to je to, čeho díky depresi není schopen. Navyšování léků, pokud je dosavadní léčba bez účinku, je jednou z možných intervencí. Píšete, že v případě Vašeho syna sehrály podstatnou úlohu nepříznivé okolnosti a vyčerpání. Zde se nabízí jako další možnost psychoterapie. Nejlépe je toto probrat s lékaři, kteří mají Vašeho syna v péči. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z toho, co píšete, je znát, že Váš syn trpí obrovskou vyčerpaností a nejspíše depresivními stavy. V tomto stavu člověk ztrácí zájem o věci, které dříve dělal rád a s lehkostí. Může pociťovat beznaděj, být pasivní. Typické jsou právě i problémy s pamětí, které však většinou odezní s tím, jak odeznívá depresivní stav. Sama jsem tyto pocity zažila a bylo to nesmírně těžké pro mne i pro mé okolí. Vhodně nastavená léčba spolu s psychoterapií mi však výrazně pomohla. Váš syn prožívá období, kdy je člověk nemocí zaplavený a vše se zdá neřešitelné. Spolu s úlevou od akutních potíží se však obvykle lidem vrací naděje i síla, díky které se znovu začínají stavět na vlastní nohy. V nastavení medikace musíme spoléhat na doktory. V počátečním období bývá nasazováno léků více, později se jejich množství ubírá. Vy pro syna uděláte nejvíc tím, že budete stát při něm, psychicky jej budete podporovat a budete respektovat jeho tempo, se kterým bude schopen dělat další kroky na cestě zotavení. Přeji vám oběma vše dobré.


Zpět na seznam