Dotaz na změnu léků

Dobrý den,dříve jsem chodila k psycholozce a ta mi predepsala Wellbutrin SR 150 mg a k tomu jsem užívala VenlafaxinMylan 75 mg. Bohužel má doktorka prestoupila k jiné zdrav.pojistovne tak jsem byla nucena najít si nového lékaře,musím říct že teda nepůsobil na mě nijak dobře ale tak což o to ale místo těchto léků mi napsal Quetiapin Milan 25mg a Argofan 75 SR. Samozřejmě tomu nerozumím ale chci se vás zeptat zda je to správné ta kombinace těch léků než které jsem brala před tím....nevim proc ale mám pocit že se snad spletl s vypsáním receptu. Nebo proč mi napsal úplně jiné léky než které jsem brala.... děkuji za odpověď a hezký den Přeji Popelová
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na to, proč Vám pan doktor medikaci změnil, Vám musí odpovědět on sám, patří to k jeho práci a on jediný to opravdu ví. Jinak Argofan a Venlafaxin je totéž, jde o antidepresiva a vysvětlení spočívá v tom, že dnes lék s touž látkou vyrábí více firem, mluvíme o tzv. generických preparátech. Quetiapin je antipsychotikum, které se někdy v malých dávkách (to je i Váš případ) používá ke zklidnění a podpoře spánku, jde o zcela jinou látku s jiným účinkem, než je antidepresivum Wellbutrin, který má naopak spíše aktivizující účinek.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, osobně zrovna s těmito léky nemám zkušenost, ale chci vás podpořit k tomu, abyste se neostýchala vašeho nového lékaře zeptat a celkově s ním zkusila navázat vztah oboustranné důvěry. Vždyť s ním potřebujete řešit důležité věci a mít možnost se otevřeně zmínit o všem, co vás v souvislosti s vaším psychickým zdravím napadá, o tom, jak na vás léky působí, zda případně nejsou některé jejich vedlejší účinky příliš výrazné a naopak jak dobře/špatně vám pomáhají od toho nežádoucího. Pokud vám dřívější léky vyhovovaly, máte určitě minimálně právo znát důvody, proč vám je tento lékař již nepředepsal – třeba pro vás jeho odpověď bude nakonec uspokojivá. Já osobně si moc cením toho, že se svým lékařem můžu probrat opravdu všechno a nemusím mít obavy, že bychom si nerozuměli. Přeji vám totéž.


Zpět na seznam