Dotaz-Porucha osobnosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jetli já to překrucuju nebo je to tak. Je mi 15 let...Možná to je pubertálními hormony ale stejně mě to trápí...Podle všeho co jsem četla tak asi zřejmě mám poruchu osobnosti... Mívám záchvaty ...začnou se mi třást ruce, nedokážu pořádně vnímat, mám temno před očima až skoro na omdlení, srdce mi buší jak o závod a taky někdy nedokážu dýchat.... Důvodem je asi stres nebo jakýkoli tlak, který je na mě moc... Nevím co mám dělat...buď jsem nadměrně citlivá nebo mám fakt něco s psychikou Předem děkuju za radu
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, především, pokud Ti je patnáct, pak bych se nepřikláněl k pojmu "porucha osobnosti". Ten psychiatrie a psychologie zvažuje až tehdy, kdy vývoj člověka dosáhne dospělého věku. V patnácti je na to brzy, protože toto období života může být pro člověka obtížné díky změnám, na které se musí přizpůsobovat. To, co popisuješ, upomíná na záchvaty úzkosti. Úzkost v nějaké podobě zakusí většina lidí, ale u některých může nabýt takové síly, že si s ní sami neumí poradit. Pak může prospět, když se toto téma v rodině otevře, je-li to možné, popřípadě obráttit se na odbornou péči, třeba formou psychologické konzultace. Nezávazně se můžeš ve svém problému obrátit telefonicky na bezpaltnou linku bezpečí (116 111). Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nevím, z čeho vámi popisované záchvaty vlastně pramení, nemyslím si, že by to bylo věkem. Podle mě by bylo moudré zeptat se přímo osobně někoho, kdo je specialista na duševní zdraví. Některé informace o duševních nemocech nemusí být přesné, nebo se dají i špatně vyložit, jinými slovy, to, že to tak vypadá, ještě neznamená, že je to ono.


Zpět na seznam