Duševní onemocnění a invalidní důchod

Dobrý večer, léčím se na psychiatrii již od 15 let. Mám hraniční poruchu osobnosti, deprese, velké úzkostné stavy, sociální fobii a OCD, které je tedy léky hodně potlačené. Beru antidepresiva a antipsychotika. Je mi 23 let a studuji VŠ. Pokud se mi podaří dodělat současný bakalářský obor v řádném termínu, půjdu příští rok studovat zcela jiný bakalářský obor. (Tak bych tedy zřejmě z těch dalších 3 let platila 2 roky studia, pokud tomu rozumím a od 26 let poté ani neměla status studenta.) Četla jsem různé podmínky pro invalidní důchod a ráda bych se zeptala na Vaše zkušenosti a znalosti k tomu, zda a jak bych mohla na invalidní důchod dosáhnout v mé situaci. V současnosti nejsem schopná ani docházet na nějakou brigádu, a proto mě tato možnost napadla. (Studium: Mezi střední školou a VŠ jsem 1 rok nebyla studentem - práce jen pár měsíců + ÚP, než jsem šla na VŠ). Děkuji Vám předem za odpovědi.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, samotná diagnóza je sice pro posudkového lékaře při stanovení invalidity vodítkem, nikoli však jediným. Podstatné je, nakolik postižení brání posuzovanému ve schopnosti pracovat, což se může u lidí se stejnou diagnózou lišit. Znám ze své praxe pacienty s podobnou diagnostickou skladbou, jako máte Vy, kteří důchod mají, ale i takové, kteří ne. Záleží na tom, jaký pokles práceschopnosti je posudkovým lékařem u konkrétního žadatele o důchod stanoven. od toho se pak odvíjí, zda bude přiznán důchod I., II., nebo III. stupně, nebo zda nebude přiznán žádný. Ttřetí stupeň znamená nejvyšší míru postižení, tím i nejvyšší pokles schopnosti pracovat a odpovídá tak vlastně dlouhodobé pracovní neschopnosti. K takovému posouzení je třeba podrobně doložit nejen diagnózu, ale hlavně to, jaký vliv mají potíže pacienta na jeho fungování, jejhich historii, případně hospitalizace v lůžkových zařízeních apod. K tomu vypracovává zprávu psychiatr, který má pacienta v ambulantní péči, takže možná by stálo za to si o tom pohovořit přímo s ním.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz se úplně netýká zkušenosti z duševní nemocí, spíš zkušenosti se systémem sociálního zabezpečení, proto nemám příliš kompetenci vás přesně odpovědět. Ale ráda bych vás povzbudila, abyste hledala především obor, ve kterém se budete i s nemocí moci pracovně uplatnit a bude vás to bavit. Dovedu si představit, že brigáda ke studiu VŠ je nad vaše síly, ale jste-li i s nemocí schopná studia, budete schopná najít si i pracovní uplatnění, až vám studium skončí. Existují podporovaná pracovní místa, kde je na omezení daná nemocí brán ohled. Moc vám držím palce, aby se vám podařilo takovou práci najít, věřím, že dokáže přinést radost do života a pomoci snášet nemoc lépe.


Zpět na seznam