Duševní porucha?

Dobry den, pred 3 lety jsem se poprve a zcela jiste bez duvodu dostala do stavu, kdy jsem se z niceho nic rozbrecela, zacala se klepat, zrychlilo a zaroven zkratilo se mi dychani, psycholozka usoudila, ze jde o uzkosti a dala mi kontakt na psychiatra s tim, ze kdyby byla potreba tak mi nasadi antidepresiva, k psychiatrovi jsem ale nesla a par mesicu po tom co jsem mivala obcanse uzkosti se mi zacalo dit pri vyjiti na ulici, kde bylo i jen par lidi, ze jsem mela strach a rozbrecela jsem se, coz byl jako u uzkosti jen chvilkovy stav, strach z lidi jsem mela celkove cca 4x, u uzkosti to stale pretrvava, myvam je tak 3x do mesice, nekdy castejsi, od 14 roku do ted myvam stale pocity smutku, ktere jsou kolikrat bezduvodne, mam snizene sebevedomi (i kdyz me jak pritel, tak pratele podporuji),pocit toho, ze je na me toho hodne, i kdyz mam udelat treba jen jednu vec a problem mluvit s cizimi lidmi, vse radeji vyřizuji telefonicky, coz byl drive take problem, posledni dobou a byvalo to i driv mam neovladatelne zachvaty vzteku, v pripade, ze se stane situace u ktere si reknu, ze semnou neni neco v poradku se rozbrecim, nasledne se nastvu a kricim, ted to doslo az do bodu, kdy dam priteli v zachvatu ranu, kterou si nezaslouzi, protoze nerekl nic spatneho.Nevim, cim by to mohlo byt, nemam zadne problemy v rodine, spise na opak, to same se skolou a prateli, vse mam v zivote v poradku, jen tyto stavy, pokud se tomu tak da rikat, me omezuji. Moc dekuji za odpoved.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro úzkostné poruchy je typické, že se objevují bez vědomé souvislosti se stresem či vztahovými souvislostmi. Pokud se úzkosti vrací, omezují vás v životě a psychologická pomoc nestačí, je návštěva psychiatra dalším logickým krokem.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám s úzkostí velmi dlouhou zkušenost a podle toho soudím, že odkládání léčby nikam nevede. Důvody k úzkosti a strachu nemusí být vědomé a nemusí být zřejmé, stavy, které popisujete, mohou spouštět věci schované hluboko ve vašem podvědomí, velmi staré nahrávky, které si nemůžete pamatovat, apod. Mně osobně nejdříve velmi pomohla antidepresiva, opravdovou a trvalejší úlevu mi ale přinesla až pravidelná psychoterapie. V ní jsem teprve "objevila", čím jsem si vlastně v životě sama přidělávala důvody k úzkosti, a naučila se je zvládat. Držím vám palce, ať najdete sílu k vyhledání pomoci.


Zpět na seznam