Dušnost, tlak v krku, bolest hlavy

Dobrý den, již druhým rokem mám problémy s dýcháním, které se projevuje otokem v krku , pocit knedlíku v krku, tlak na hrudi. Problém jsem začala řešit již před dvěma lety, kdy jsem podstoupila ORL vyšetření , rentgen plic, spirometrie, vyšetření na alergologie atd. Výsledky byly všude dobré, pouze na alergologii mi byla zjištěna běžná alergie na prach, roztoče, břízy ... Byly mi nasazeny léky xyzal a kapesní inhalátor. Bohužel dušnost nadále přetrvávala.Kvůli nezlepšujícímu se stavu jsem na doporučení obvodní lékařky podstoupila návštěvu psychiatra. Byl mi předepsán "paroxetin". Během 5 dní užívání léků se mi stav zhoršil a přidal se k němu ještě pocit neklidu, třes, mdloba, hořkost a tlak na hrudi, zimnice, úporná bolest hlavy a oči. Volala jsem tedy hned svému psychiatrovi a informovala ho o svém stavu, léky jsme vyměnily za citalopram teva, 10mg denně. První dva týdny jsem byla mimo, jako kdybych požila nějakou drogu, byla jsem neskutečně vyčerpaná a bolely mě svaly. Po třech týdnech , co jsem měla tyhle problémy jsem znovu mluvila se svým doktorem a ten mi řekl, že to není možné, že tyto léky jsou nejlépe snášenlivé a ať ještě vydržím, teď jsou to tři měsíce, co jsem lék užívala, bohužel problémy stále nevymizely, naopak každý den se probouzím s urputnou bolesti hlavy , pořád jsem hrozně vyčerpaná a velmi často mám pocit na omdlení. Prášky jsem teď vysadila , ale dušnost přetrvává. Mohly byste mi poradit co mám dělat? Už si vážně nevím rady. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, předpokládám, že lékaři po všech vyšetřeních došli k závěru, že se na Vašich potížích do velké míry podílí psychika. Pocit dechové tísně je jedním z doprovodných příznaků úzkosti.V takovém případě je užitečné zjistit, jaké jsou zdroje úzkosti a jak funguje proces, pomocí kterého se s úzkostí vyrovnáváte a tím najít způsob, jak se s úzkostí efektivněji vyrovnat. S tím Vám může pomoci psycholog/psychoterapeut. Co se týká antidepresiv, tak je pravda, že ta, která uvádíte, jsou většinou snášena dobře. Nemusí to ale tak být vždy. Strategií, jak najít efektivní medikaci, která by pomohla je více, dobrý lékař by měl pacientovi v této oblasti umět naslouchat.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S pocity, které popisujete ve svém dotazu, mám velmi osobní zkušenost. Před cca 10 lety jsem prožívala obdobné stavy, byla z nich vystrašená a nevěděla kudy kam. Opakovaně jsem měla pocit cizího tělesa v krku, špatně se mi polykalo, měla jsem pocity dušnosti na hrudi, spojený s bušením srdce a další a další fyzické obtíže. Prošla jsem si klasickým kolečkem vyšetření u lékařů a nikde se nic nenašlo. Moje obtíže byly způsobeny silnou úzkostí, která o sobě dávala vědět skrze tělo. To, že bude příčina v mojí psychice, jsem tehdy objevila přes různé diskuse na internetu. A tak jsem pochopila, kde hledat pomoc. Osobně mi velmi pomohla psychoterapie a vhodně zvolená antidepresiva. Rozumím tomu, že pokud na sobě pociťujete tolik nežádoucích účinků léků, je těžké věřit v jejich účinnost. Někdy trvá hledání optimálního léku delší čas. Důležitá je důvěra v lékaře a otevřenost vůči němu. Věřím, že i pro vás je možné najít lék, který by vám opravdu pomohl a ulevilo se vám. Zkuste neztrácet tuto naději. Terapie je pak skvělým doplňkem psychiatrické medikace, zvláště když se jedná o úzkostné obtíže. Přeji vám jen vše dobré do nového roku a samozřejmě také pevné psychické zdraví.


Zpět na seznam