Elicea x těhotenství

Dobrý den, ráda bych se zaptala, zda antidepresivum Elicea je v těhotenství bezpečné, pokud ne - kdy ne. Na příbalovém letáku se tvrdí různé informace - především se nedoporučuje brát léky ve třetím trimestru. Peer poradce/poradkyně bych se zeptala v tomto směru na jeho/ její zkušenosti. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v případě medikace během těhotenství, pokud daný lék nepatří mezi zjevné teratogeny (látky poškozující plod), jejichž užívání se přímo nedoporučuje, dočteme se v učebnicích a příbalových letácích něco na způsob, že daný lék lze užívat "jen v případě nutnosti" a to tehdy, "převáží-li zisk z léčby nad eventuálním rizikem". Taková informace může budoucí maminku uvést do nejistoty, která může ještě zhoršit úzkost, pro kterou se třeba již léčí. Takže je vždy dobré probrat tyto věci s lékařem, který danou ženu léčí. S většinou serotoninových antidepresiv (tzv. SSRI), kam patří i Elicea (obsahuje látku escitalopram) je v těhotenství zkušenost dobrá. 3. trimestr bývá uváděn proto, že existuje potenciální riziko, že dítě bude mít po narození tzv. syndrom z vysazení, protože hladina antidepresiv v séru u něj klesne (antidepresiva přechází přes placentu). Může být pak více nervózní, plačtivé, podrážděné, hůř spát, otázkou je, kdo tu míru posoudí. Potřebuje-li pacientka antidepresiva během těhotenství, je lépe, když je v rozumné dávce v péči psychiatra užívá. I duševní pohoda budoucí matky je pro zdárný vývoj důležitá. Moje osobní zkušenost z praxe - mám či měl jsem v péči více žen, které užívaly antidepresiva po celou dobu gravidity a vždy to dopadlo dobře, dokonce ani o syndromu z vysazení se nedalo v jejich případech s jistotou hovořit.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, toto je opravdu otázka pro lékaře. Já jsem v těhotenství ještě neměla psychické problémy a žádné psychiatrické léky jsem tehdy nebrala. Přeji Vám hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam