Emočně nestabilní porucha osobnosti, hraniční typ

Dobrý den. Můj bývalý přítel (23 let) trpí emočně nestabilní poruchou osobnosti, hraniční typ. Prožili jsme spolu 8 měsíců, před nimiž jsme byli ve více než ročním kontaktu pouze přes internet či telefon, protože "neměl na to" se poprvé sejít, odůvodňoval to tím, že není v hlavě v pořádku, až mi jednou poslal odkaz týkající se hraniční poruchy. Nicméně nakonec se patrně jeho stav zlepšil, byl ochotný se poprvé vidět a prožili jsme krásných 6 měsíců. O jeho poruše jsme nikdy nemluvili. Bral jsem to tak, že když přijde horší stav, tak ho zvládneme. Po 6 měsících měl stresy v práci, dal výpověď a onemocněl mononukleozou, zavřel se doma, nevídali jsme se a téměř nekomunikoval, po 2 měsících byl ochotný se vidět a řekl mi, že se v něm probudilo "free já", že teď nedokáže fungovat ve vztahu, že mě má pořád stejně rád a za nic nemůžu. Rozešli jsme se. Je to 4 měsíce a nekomunikuje se mnou, domnívám se, že příliš nevychází z domova a celkově moc nekomunikuje. Nedokážu se s tím smířit, miluji ho a mám dojem, že celý rozchod je důsledek jeho poruchy a nejspíš mě má stále rád. Moc bych mu chtěl dát najevo, že chci být jeho opora, že spolu se s jeho poruchou můžeme poprat a že tu jsem pro něj, protože ho mám stále rád a chci s ním žít. Nekomunikuje, takže bych mu to chtěl sdělit formou dopisu. Myslíte, že to může pomoci? Není možné, že mu akorát tím ublížím? Je to celé psychicky náročné i pro mě, když vím, že vztah nepokračuje, ale on mě třeba má stále rád. Děkuji za radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, hraniční porucha osobnosti není nemocí v pravém slova smyslu. Jde o soubor vlastností, nebo chceme-li, určitý povahový typ člověka, který je charakterizován častými změnami nálad a postojů, což se také projevuje nestabilitou ve vztazích těchto lidí, které je třeba brát takové, jací jsou. Nenapsal bych, že jejich vztahové problémy jsou dány jejich poruchou, ale jejich těžce nestabilní problematickou povahou, která vede k častým změnám postojů jak k sobě, tak k druhým. Nemohu předpovídat, zda dopisem něco spravíte, když Vám přítel dal jasně najevo, že vztah je teď nad jeho síly. Na tom, aby svou povahu lépe zvládal, musí zapracovat především on sám. Na odbornou pomoc (psychologa, psychoterapeuta) se také můžete obrátit Vy sám, protože je možné, že Vás rozchod trépí více, než Vašeho přítele.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozchody jsou nepříjemné a chápu, že máte chuť to vrátit. Nicméně myslím, že když vás vztah skončil, a to na přání vašeho partnera, je pro vás lepší jeho rozhodnutí respektovat. Je otázkou, zda vašeho bývalého partnera vedla k rozhodnutí ta porucha a nebo se tak prostě rozhodl. Říkáte, že je to psychicky náročné i pro vás, je dokonce dost možné, že pro vás je to těžší než pro něj.


Zpět na seznam