Emoční labilita a výkyvy nálad

Dobrý den, je mi 18 a zdá se mi, že jako normální člověk nedokáži fungovat a mám nějaký problém. Moje máma je dlouholetá alkoholička a můj bratr má depresivní poruchu a bere antidepresiva. V roce 2018 jsem byla s diagnostikovanou mentální anorexií hospitalizovaná na psychyiatrii. Můžu říct, že jsem se se svými problémy nikdy psycholožce nebo psychiatrovi nesvěřila, ani se jim neotevřela. Doktorka mi nasadila Abilify, ale já je po domluvě vysadila se slovy, že je mi lépe. Jsem emocionálně labilní, mám problémy se spánkem, trpím výkyvy nálad, všechno mě dokáže rozbrečet, naštvat, rozesmát. Jsou celé dny kdy skoro nejím, nevychazím z pokoje, a jenom ležím a nejsem schopná nic dělat, někdy se nekontolovatelě rozbrečím a pak najednou jako lusknutím prstů, utřu slzy, sedju do kuchyně a upeču bábovku, vynadám plátno a maluju, mám toho tolik, že nevím, co dřív. Doma se pomalu neukážu, neustále něco někde dělám. Jsem šťastná, chodím se bavit s přáteli. A pak po nějaké době se uklidním a jede to zase na novo. Někdy po několika dnech, někdy po několika týdnech. Stane se, že se takhle neskutečně proměním i v rámci jednoho dne. Je to velice vyčerpávající a stresující. Společenský mě to docela omezuje, jsou chvíle, kde vyloženě vyhledávám konflikty a problémy a přitom jsem normálně milá a vstřícná k lidem. Takovéhle chování u sebe pozoruji už delší dobu, ještě před anorexií a nechápu, co se se mnou děje. Byla bych opravdu ráda za Váš názor, děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, výkyvy nálady a emoční labilita mohou mít mnoho souvislostí. Často vyplývají z osobnosti člověka, která se formuje od časného dětství, bývají spojovány s rychlými změnami postojů, které člověk zaujímá k sobě a k druhým. Jindy, zejména střídají-li se období špatné a rozjařené nálady v delších intervalech, mohou být projevem bipolární poruchy či jiné z poruch nálady. Píšete, že jste se s tím psycholožce ani psychiatričce nikdy nesvěřila, asi by bylo nejlépe začít právě tam.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S podobnými obtížemi, jaké popisujete, tj. výkyvy nálady, labilita, se na nás obrací zejména mladší tazatelky a tazatelé, čím vším to může být, nevím. Nedokáži odhadnout, zda je to věkem, nebo zda je to nějaká krize vaší generace. U vás osobně bude zřejmě hrát roli zátěž z rodiny, ať už geneticky, či vztahy, prostředím, chováním přenášená. Trochu hůře se mi chápe, na co se ptáte, možná máte strach z nějakého duševního onemocnění, mám i pocit, že nesouhlasíte s diagnózou, hledáte jinou. Diagnostikovaná jste nějak byla, léčbu jste v podstatě odmítla, z mého pohledu i farmakoterapii i psychoterapii, čímž jste zabránila tomu, aby se diagnóza časem zpřesnila. Teď jste dospělá, nejste odkázána na péči pro děti, máte více možností, můžete si vybrat jiného odborníka, spolurozhodovat o léčbě. Odborníci by nám měli pomoci v tom, abychom si dokázali pomoci my sami. Zotavení se z psychických obtíží většinou znamená naučit se žít i s problémy, které máme. To je obecný princip nehledě na diagnózu. A není to jednoduché. I mně často kolísá nálada, každému někdy, někomu víc. Ne všechny výkyvy nálad jsou patologické. Proto doporučuji zamyslet se nad tím, co vás třeba rozčiluje a proč, co vás činí smutnou a proč. Pokud vaše odpověď zní, že to nemá reálný podklad a že je to vnitřní a neovlivnitelný problém, pak jej řešte s odborníky. To, co dokážete změnit sama, však je váš úkol. Přeji hodně sil.


Zpět na seznam