Histrionska porucha osobnosti

Dobrý den,moje moje matka má s největší pravděpodobností histrionskou poruchu osobnosti - proto jsem se chtěla zeptat,zda existuje nějaká poradna pro rodinné příslušníky,kde by se o této poruše dalo zjistit více informací a popřípadě návod jak zacházet s tímto člověkem,popřípadě jak ho přesvědčit,aby se šel léčit. Situace je po dlouhá léta již neúnosná. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, histrionská porucha osobnosti není nemoc v pravém slova smyslu, jde spíš o soubor povahových rysů. Lidé s těmito rysy jsou často náladoví a mají tendenci manipulovat okolím. Stojí za tím většinou problém s jejich vlastním sebenazíráním. Léčba je svízelná, protože pacient musí chtít na sobě dosáhnout změnu. Často trpí hlavně okolí, pro které bývá těžké si vytyčit pevné hranice, proto nejednou vyhledávají psychologickou pomoc blízcí. Něco o poruchách osobnosti, včetně té histrionské, se můžete dočíst na našich stránkách (www.stopstigma.cz) v oddílu Poruchy osobnosti.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, moje blízká kamarádka shodou okolností řeší velmi podobný problém a velmi jí pomohla kniha Psychický nátlak v rodině. Tolik aspoň jako nejrychlejší pomoc. Jinak věřím, že potřebujete psychickou oporu, kterou je opravdu nejlépe získat od odborníka. Na vašem místě bych hledala dostupného psychoterapeuta v místě bydliště, poradnu zaměřenou na rodinu a násilí – neděste se toho názvu, násilím je právě i různý stupeň nátlaku, který někdy na nás vyvíjejí i naši blízcí, občanskou poradnu a podobně. Držím vám palce.


Zpět na seznam