Hraniční porucha osobnosti

Dobrý den, mám pocit, že trpím hraniční poruchou osobnosti. Často trpím pocity emoční prázdnoty a často zažívám myšlenky na sebevraždu. Chtěla bych se zeptat na koho se obrátit a jak situaci řešit. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tato porucha vychází z hluboce zakořeněných postojů, které má člověk k sobě samotnému a k druhým a které jsdou ruku v ruce se střídáním emocí a nálady, pocity prázdnoty apod. Účinná léčba by pak měla vycházet z dlouhodobé psychoterapie a nácviku, léky pomáhají řešit jen příznaky. Můžete se se svým problémem obrátit na psychologa/psychoterapeuta, zvládáním příznaků se pak zabývá např. organizace Kaleidoskop a další, bohužel podobných specializovaných pracovišť není mnoho.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostně-depresivní poruchou a podobné pocity znám také. Věřím, že velkou pomocí mohou být pravidelné rozhovory s dobrým psychoterapeutem, ve kterých si můžete (na rozdíl od osamělého vnitřního přemítání) uvědomit, z čeho vaše pocity pramení a jak to změnit. Určitou prázdnotou a vlastně i nejistotou, jestli je tento svět v pořádku, trpíme v dnešní době mnozí, zmizely mechanismy, které lidstvu po staletí víru v nějaký smysl dávaly. Na druhou stranu by tyto pocity neměly být tak silné, aby nám bránily v relativně spokojeném životě, protože nesporných důvodů pro něj je i dnes také mnoho. Najít vnitřní rovnováhu je někdy bez pomoci zvenčí hodně těžké, proto bych se na vašem místě obrátila nejdřív k pravidelným hovorům s odborníkem - terapeutem. Pokud by vaše utrpení a nutkání k sebevraždě bylo příliš velké, mohou pomoci i léky - rychleji, než terapie. Ale sebelepší léky nemohou změnit náš život, naše smýšlení o něm a náš náhled na svět tak, aby se nám víc líbil. Kombinace obojího (rozhovorů i léků) je pak asi nejlepším řešením. Ať se vám podaří dojít k vnitřnímu klidu. Jde to a stojí to za tu práci. Držím vám palce!


Zpět na seznam