Hraniční porucha osobnosti

Mám pocit, že by mohlo jít o hraniční poruchu osobnosti (po delším zkoumání této nemoci). Sebedestruktivní sklony( hlavně ve stresu), promiskuita, střídání nálad několikrát za den (pozitivní a pesimistické), náladovost, pocity prázdnoty a nudy, jednou jsem sebevědomá a najednou sebou pohrdám, strach ze vztahu ale také z toho, že mě partner opustí nebo odmítne, jednu dobu někoho miluju a najednou ho nemiluju, neznám sama sebe, nic mi nejde, mám pocit, že mě nikdo nemá rád(i když to není pravda a moc dobře to vím), přijde mi že jsem si vytvořila takové falešné já a na moje staré ja si nepamatuju, nepamatuju si na žádné š´tastné vzpomínky za celý můj život( pokud nepočítám něco vtipného co se stalo a rozesmálo mě to),.... Je mi 17 let (za 6 měsíců 18). Sebepoškozovala jsem se a nedávno se mi to stalo také. Přijde mi, že když nic necítím (dokud si nějak neublížím). Nevyznám se v sobě. jsem impulzivní. Jednu dobu jsem hrozně zamilovaná a za chvilku to dokažu uplně zavrhnout. Nevím co to může být.Mám pocit, že to celkem sedí na HPO (Hraniční poruchu osobnosti). Takovými stavy trpím hlavně asi od září, ale mírně už skoro rok. Často teď mívám takové jak tomu říkám epizodky, že chytnu celkem úzkost a rozbrecim se a nedokážu na nic myslet, mám prázdno v hlavě, špatně se mi dýchá a při tom breku přemýšlím samovolně o špatných věcech a jak jsme špatná. Co seknou je? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, hraniční porucha osobnosti souvisí s ryclým střídáním postojů k sobě a k druhým, tím i střídáním nálad. Nejde o nemoc v pravém smyslu, ale spíš o problematiku nešťastné povahy, ze které pak chorobné stavy vyplývají. Základ léčby této poruchy spočívá v psychoterapii.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám vlastní zkušenost se sebepoškozováním ani s hraniční poruchou osobnosti, mojí diagnózou je bipolární porucha. Nicméně z popisu Vaší situace chápu, jak je pro Vás obtížná a složitá. Mám pár přátel s hraniční poruchou osobnosti, kteří se občas potýkají s některými potížemi podobnými Vašim (rychlé změny nálad, nespokojenost se svým životem, záchvaty úzkosti a pláč), nevím však o tom, že by měli sklony k sebedestrukci. Většinou užívají mírnou medikaci, navštěvují terapeuty a žijí celkem kvalitní život. Myslím, že bez ohledu na možnou diagnózu byste měla vyhledat odbornou pomoc psychologa/psychoterapeuta. Rozhodně by Vám mohla pomoci psychoterapie, díky které můžete společně s terapeutem dospět k nalezení příčin Vašich problémů a pracovat na jejich postupném odstranění. K tomu přispěje i to, že svoje potíže dokážete jasně formulovat a hledáte cesty, jak je řešit. Věřím, že Vám odborná podpora pomůže, neváhejte ji co nejdříve vyhledat. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam