Hraniční porucha osobnosti

Dobrý den, dceři byla před rokem, v 18 letech, po třítýdenní hospitalizaci diagnostikována hraniční porucha osobnosti a doporučen Kventiax prolong. Ten užívala asi půl roku a i poté, co ho vysadila, se její stav jevil příznivěji než před hospitalizací, kdy proběhlo sebepoškození a časté myšlenky na smrt. Vystřídaly je však občasné návaly úzkosti, které se zintenzívnily po návratu do školy letos v září. Začala tedy užívat Sertivan 50 mg a od té doby se její stav zhoršuje (myšlenky na smrt, sebenenávistné myšlenky, odmítání jídla-následné výčitky po jídle, pocity samoty a prázdnoty). Podle zkušeností lékaře z krizového centra je pro tuto diagnózu obecně lepší Kventiax. Ráda bych se zeptala, jestli máte podobnou zkušenost. Na psychoterapii dochází, ale přesto chci poprosit případně ještě i o jinou možnost pomoci pro ni. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, farmakologická léčba poruch osobnosti je zaměřena především na zmírnění příznaků a zkoušejí se zde lékjy ze skupin antidepresiv (např. Váš Sertivan), antipsychotik (sem zase patří Kventiax) a stabilizátorů nálady. Psychiatr často musí lék nebo kombinaci, která pacientovi tzv. sedne hledat metodou zkoušení toho, co se osvědčilo v podobných případech s tím, že u každému pacientovi může vyhovovat něco jiného. Zeptal bych se psychiatra Vaší dcery, proč se nevrátit k léku, který ji v minulosti vyhovoval a pomohl. Jinak těžištěm léčby by měla být u pacientů s hraniční poruchou psychoterapie a psychoedukace, kde se učí přehodnotit vztah k sobě a k druhým (tito pacienti mívají o sobě pochybnosti a často se nenávidí), popřípadě se snaží učit zvládat své výkyvy nálad formou nácviku v modu tady a teď. Někdy prospěje intenzivní terapie ve skupině formou denního stacionáře, která dostupná hlavně v Praze (Kaleidoskop, PN Bohnice).
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podobnou zkušenost s léky jako Kventiax a Sertivan nemám, mojí diagnózou je bipolární porucha a užívám jiný typ léků. Mám ale zkušenost s tím, že mi můj lékař předepsal léky, které mi nevyhovovaly a bylo mi po nich hůř. Stalo se i to, že jsme zkoušeli několik druhů léků například na spaní, než jsme našli ten vyhovující. Lékař mi vysvětloval, že účinky léků jsou často individuální a že může trvat nějaký čas najít ten „pravý“. Možná, že pro Vaši dceru je to právě Kventiax, možná ale také jiný lék či kombinace léků v závislosti na aktuální situaci. Vaše dcera by měla o zhoršení svého stavu informovat svého lékaře, který by měl nalézt řešení a vhodně upravit medikaci. Věřím, že se prostřednictvím odborné podpory, adekvátní medikace a psychoterapie stav Vaší dcery postupně stabilizuje a opět zlepší. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam