hraniční porucha osobnosti

Dobrý den, mám diagnostikovanou hraniční poruchu osobnosti. Je možné, že slýchám hlasy jako ne v mé hlavě, jako vkládané do hlavy, myšlenek?Nevím, zda je to běžný projev nebo o tom říci svému psychiatrovi?děkuju.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u pacientů s hraniční poruchou je možné pozorovat příznaky podobné psychóze, které jsou ale krátkodobé a méně intenzivní, než třeba u schizofrenie. Je ale potřeba podrobnějšího vyšetření, aby bylo možné vyloučit jinou poruchu, takže svému psychiatrovi o tom rozhodně povězte. Všeobecně platí, že psychiatr by měl vědět o potížích svých pacientů co nejvíc, aby jim mohl efektivně pomoci.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že bude poctivé, když řeknu, že já také někdy slýchám hlasy. Většinou je to v době, kdy jsem přetažený, opravdu nevyspalý. Pak slyším šramoty, zpěv, hudbu a nezřetelné hlasy. Při usínání slyší hlasy kdekdo. Podle výzkumů, které má k dispozici svépomocná síť Hearing Voices (Slyšení hlasů), se tento jev týká desítek procent lidí, kteří ani netrpí duševním onemocněním. Přesto je tradičně považován za typický příznak schizofrenie. Lékaři bych se s tím bez obav svěřil. Pocity vkládaných myšlenek se u některých mých známých objevují a jejich diagnózy neznám. Záleží na tom, co chcete se svými hlasy dělat. Pokud na Vás přímo neútočí, snažte se jim porozumět, pomoci by Vám mohl dobrý psychoterapeut.


Zpět na seznam