jak dál

Dobrý den chci se prosím zeptat. Jsem v péči nového psychiatra, který absolutně neuznává psychofarmaka a doslova mi je vysadil. Po 14 letech na nulu. Měl jsem toho dost, včetně Neurolu. Vysadil jsem během 2 měsíců 200mg Fevarinu,1 mg Neurolu a 150mg Trittica. Nebudu se rozepisovat, jak téžké období prožívám, bez podpory rodiny, kterou jsem z důvodu psych. problémů ztratil. Otázka zní...Co mám dále délat..Na jednu stranu nechci léky a líbí se mi, že mne někdo směruje jinam než na léky...ale také chci fungovat a né přežívat.Děkuju Vám moc za jakoukoliv radu, jak dál...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejsou mi jasné okolnosti tak rychlého vysazení, to co popisujete působí nestandardně. Byl jste na poměrně vysokých dávkách jak antidepresiv (Fevarin, Trittico), tak anxiolytik (Neurol). V praxi se k vysazení přistupuje vždy vzhledem k psychickému stavu a v souladu s dohodou mezi pacientem a lékařem s tím, že většinou napřed se postupně vysadí anxiolytika a poté se zvažuje, jak naložit s dávkováním antidepresiv, která se, pokud potíže přetrvávají, alespoň v nějaké dávce ponechávají. Také je na místě zvážit vhodnost psychoterapie a její intenzitu.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Musím přiznat, že Váš dotaz mě překvapil - většinou mívají pacienti psychiatrů opačný problém. Rozhodně bych se na vašem místě zkusila lékaře zeptat, proč vlastně rozhodl tak, jak rozhodl. Bylo to proto, že jak píšete, léky nechcete? Měl jste nějaký fyzický problém? Pokud je to proto, že neuznává psychofarmaka, tak si stejně myslím, že léky by se měly vysazovat velmi pomalu, postupně, popřípadě měly by se nahradit něčím jiným - psychoterapie, kvalitní vztahy mezilidské, nebo jakákoli stabilita v životě, což z vašeho psaní nevyplývá. Já osobně léky beru, nikoli ty typu neurol, ale jinak ano. V případě, že byste se nedovolal informace a necítil se dobře, máte právo lékaře změnit, těch co léky dávají, je většina. Moje kolegyně přichází s trochu jiným pohledem, cituji: „Mým cílem a přáním je žít bez léků. Mnohem více důvěřuji terapii, práci na sobě, učení se tomu jak svůj život a vztahy zlepšovat. Po letech zkušenosti s psychózami a depresemi vím, že základ pro stabilitu je u mě pravidelný režim, dobré jídlo a dostatek spánku. Je toho samozřejmě mnohem víc, ale v zásadě vycházím z toho, že se snažím rozumět sama sobě a učím se zvládat stres. Léky chápu jako možnou pomoc v nejtěžších obdobích, ne jako neodmyslitelnou součást života s nemocí. Stejně jako kolegyně bych Vám radila vysazovat postupně, jinak hrozí například prudké změny nálad, což se stalo mně.“


Zpět na seznam