Jak pomoci příbuznému s psych. potížemi

Dobrý den, v rodině máme paní, která má dlouholeté potíže. Je velmi agresivní vůči okolí a to ve chvílích, kdy všichni nedělají přesně co ona chce a nebo si nechce nechat líbit její urážky. V tu chvíli dochází k fyzickému napadání( například hodí nůž nebo nůžky po konkrétní osobě). Z tohoto důvodu s ní už téměř nikdo nekomunikuje. Někdy upadá do depresí. Celý byt a následně i barák má celý zaskládaný bordelem. Žije v jedné místnosti kam si nastěhovala sleúpice a mluví hlavně s nimi. Do práce nechodí už více jak 30let. Její chování se stále zhoršuje a to i vzhled. Přestává se mýt, nepere si, nesplachuje záchod.Ale problém ve financích v tom není. Navíc začala číst konspirační teorie a tím doslova žije.Občas z jejích úst slyšíme i vyhrůžky ohledně podpálení baráku. Netušíme jak moc reálné tyto výhružky jsou. Rádi bychom ji nějak pomohli, ale nevíme jak. Na jakýkoliv náznak o jejím zdraví a to jak psychickém nebo fyzickém reaguje velkou agresí. Jsme už bezradní. Nezvládneme ji dopravit k žádnému lékaři, ale stav ve kterém je nás velice znepokojuje. Je nějaká možnost, jak zařídit nějakou povinnou léčbu. Myslíme si, že po nějaké hospitalizaci a zavedení medikace by se vše mohlo obrátit k lepšímu a třeba i ona by pak viděla, že se jí žije lépe a nežila by na takové skládce společně ze slepicemi. Moc dekuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud je člověk v souvislosti s duševní poruchou agresivní a tudíž pro své okolí nebezpečný, může být hospitalizován nedobrovolně. V takovém případě je třeba volat záchranku a policii. Dále může být pacient nedobrovolně hospitalizován tehdy, je-li nebezpečný sobě. Sem patří i situace, kdy například není schopen dodržovat základní hygienu, žije v zaneřáděném obydlí, čímž potenciálně také ohrožuje např. sousedy. Krom výše uvedené možnosti je také možné konhtaktovat některou z organizací, která poskytuje služby lidem s duševním onemocněním v terénu, je také možné poradit se s registrujícím praktickým lékařem dotyčného, či problém detailněji probrat na některé z telefonních linek pro krizovou intervenci.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, věřím, že je tato situace pro vás velmi těžká, ale bojím se, že vám neumím dát uspokojivou odpověď. Pokud vím, žádnou léčbu nelze nařídit proti vůli samotného klienta, alespoň ne, dokud nikoho dalšího prokazatelně neohrožuje. Snažím se vzpomenout si i na zkušenosti svých kolegů a snad úplně vždy platí, že pokud člověk sám nechce věci aspoň trochu začít měnit, je těžké mu pomoc zvenčí vnutit. Na vašem místě bych pro svůj vlastní klid věci ošetřila pro zbytek rodiny (tj. minimalizovat možnost ublížení fyzického i duševního od této příbuzné, případně udělat opatření proti nějakým majetkovým újmám, které by vám její chování mohlo případně přinést) a pak se snažila smířit s tím, že takto chce žít. Pokud na vaše dobře míněné nabídky reaguje agresí, těžko si přestavuji, že byste mohli vymyslet nějakou fintu, jak ji k léčbě přivést. Snad jedině klást otázky na to, jestli opravdu takto chce žít navždy nebo jak si představuje svůj život za pár let a doufat, že by v ní tyto otázky postupně mohly vyvolat představu jiného života, kterou by sama chtěla začít s pomocí realizovat. Přeji vám hodně sil.


Zpět na seznam