Je to nemoc?

Vážený pane doktore,vřdy jsem byla velmi náladová.Čím větší,tím horší.Nyní mi je 22 let.Studuji náročnou školu a tyto intenzivní výkyvy nálad jsem přikládala stresu ze zkoušek.Ale teď už to přestávám mít pod kontrolou.Mám pocit jakoby mi v hlavě,žili dvě osoby.Buď mě čeká den,kdy ráno nevylezu z postele,chci zaspat problémy.Unavená,zoufalá,plačtivá.Pořád nad něčím přemýšlím,všechno analyzuji.Postrádám smysl všeho.Nic nechci.Nic mě nebaví.Nikdo mě nemá rád.Nechci jíst.Jakej má život smysl.Naopak jindy mám strašnou sílu, energii,sem nezastavitelná před vším.Hodně málo spím.Chci dělat nové věci.Sebevědomá,arogantní,namyšlená.Ale tak nejsem normálně.Vyhledávám i hodně zábavu v alkoholu.Zintenzivní ještě více tu euforii,která ve mě je.Nezáleží mi pak na ničem.Jiný člověk.Dělám věci,kterých lituju.Jsem nemorální.Hodně sexuálně aktivní.Mám poměr s lidmi,s kterými to je nepřípustný(kamarádky přítel).Je to pro mě hrozné,je to jako by to dělal jiný člověk,ne já.Mám spoustu povinností.Tyto stavy to dost narušují.Bojím se dalšího zkouškového,protože tyto stavy s ním jsou naprosté utrpení.Chci být normální.Já.A né buď šílenej blázen,který lítá v oblacích, nebo brečící hromádka neštěstí.Tyto stavy se někdy prostřídají i několikrát během jednoho dne!Ráno brečím a v poledne skáču štěstím do vzduchu.Prosím vás o jakoukoliv radu,jestli se s tím dá nějak pracovat.A jak postupovat.Ovlivňuje to můj sociální život,úspěchy ve škole a také určitě zdraví. Předem Vám moc děkuji za Váš čas.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, změny nálad mohou mít více příčin. Při poruchách nálady, kam patří např. bipolární afektivní porucha (dříve označovaná jako maniodepresivita) se střídají období deprese s obdobími manie, jednotlivé periody pak mají delší trvání (týdny) a když nastanou, nejsou zpravidla příliš ovlivňovány vnějším děním. Tuto poruchu považujeme za nemoc. Značné kolísání nálady pak trápí i některé lidi, u nichž to vychází z jejich povahy. Takoví lidé mívají problém se sebepojetím, které bychom mohli popsat jako dlouhodobé nastavení vztahu, který si vytvořil člověk sám k sobě, který vědomě neovlivňuje a od kterého se pak odvíjí jeho vztah ke svétu a k druhým lidem. zde jde o problém osobnostní či povahový, tedy o soubor vlastností, což není považováno za nemoc v pravém slova smyslu. Oběma typy problémů se psychiatrie zabývá, u toho prvního bývá nutná léčba farmakoterapií, u druhého je základem spíše psychoterapie (i když oba postupy se mohou použít v kombinaci u obou typů problémů). Pokud své stavy, jak píšete, přestáváte zvládat, je to důvod k návštěvě odborníka, bez ohledu na to, o jaký diagnostický okruh se jedná.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jsem ráda, že píšete. Problémy, které popisujete, vyžadují návštěvu psychiatra. Ten by měl nasadit vhodnou medikaci, aby se nálada stabilizovala. Možná to zní příliš absolutně, ale věřím, že by to pomohlo. Jinak doporučuji dodržovat v životě nějaký režim, řád, třeba pravidelně spát a jíst, nebo něco jiného, co by vás bavilo a opakovalo se třeba pravidelně jednou za týden, nějaká aktivita, na kterou byste šla. Píšete, že pijete alkohol v obdobích, kdy máte dost energie. Co se alkoholu týče, buďte opatrná, na vaše obtíže může mít také vliv. Pokud by to pro vás bylo možné, mohla byste mít prospěch i z terapie, tedy jiné léčby, než jen léky. Přeji hodně zdaru.


Zpět na seznam