Je to OCD?

Dobrý den, asi před měsícem jsem přestala téměř úplně spávat. Neustále mám nutkání kontrolovat své auto na parkovišti, kde mi už někdo dvakrát probodal gumy. Nejdřív jsem auto kontrolovala jen ráno, ale během dalšího týdne jsem to začala dělat každou hodinu. Mám nutkání se neustále na parkoviště dívat z okna a to i přes noc. Teď je pro mne rituálem se budit přes noc téměř každé půl hodiny. Před odpolední směnou je to nejhorší, protože nemusím vstávat, strávím u okna celou noc v době od 23:00 do 5:00, jen abych zase mohla auto kontrolovat. Jsem vážně vyčerpaná, spát už nedokážu téměř vůbec. Když se mi někdo snaží zabránit v koukání z okna na auto, vyvolává to ve mě hrozný vztek a nejednou jsem kvůli tomu už i plakala. Je to přechodné nebo to mám nějak řešit? Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vaše projevy mají opravdu charakter nutkavosni s obsedatně komplulzivním projevem. Potíže byly spuštěny zcela jasným, srozumitelným podnětem a jsou zatím izolovány jen na tuto oblast, takže se zde ztotožňuji s názorem peer poradkyně zahájit terapii co možná nejdřív, aby se z toho nestala plně rozvinutá OCD.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Chápu, jak je to nesnadné, upustit od tohoto nutkání - kontrolovat auto, když Vám již dvakrát někdo probodal gumy. Člověk pak může mít větší obavu či strach, aby se to už vícekrát neopakovalo. Potřebuje jakési ujištění, že je vše v pořádku, aby byl v klidu a ne v úzkosti. Taky mě napadá otázka: kdy a proč začalo toto jednání? Zda to zapříčinila ona nepříjemnost- probodnutí pneumatik nebo to spustilo něco jiného. Kontrolování auta se Vám vlastně stalo rituálem a bohužel spánek ustoupil stranou. Možná už Vám někdo říkal, že spánek je důležitý pro regeneraci těla a duše. Ale rozumím tomu, že myšlenka „zkontrolovat auto na parkovišti“ časem zesílila a nutí Vás nedopřávat si nejen spánek, ale začne ovlivňovat i průběh Vašeho všedního dne. V minulosti jsem prožívala něco podobného: než jsem vyšla z bytu, musela jsem vše překontrolovat; např. zda jsou plotýnky a trouba studená, knoflíky vypnuté, že kohoutek vody v kuchyni a v koupelně ani trošku nekape, abych náhodou nevyplavila sousedy, nebo že veškeré prodlužovačky a kabely jsou vypnuté ze zásuvky, abych náhodou nevyhořela atd. Celou proceduru kontroly jsem musela přinejmenším 3xkrát opakovat, protože 3 je šťastné číslo. A teprve potom jsem byla ujištěná, že mohu jít nakoupit nebo vůbec do práce atd. Z tohoto kontrolování jsem byla už nejen zoufalá, ale strašně mě to omezovalo v běžném životě. Proto jsem se o tom svěřila své doktorce a později i psycholožce, která mi vysvětlila, o co se jedná, a pak se mnou dělala tzv. KBT- trénink. KBT je zkratka kognitivně-behaviorální terapie, při které je člověk (formou tréninku) vystavován situacím, které mu působí úzkost nebo strach, časem začne člověk tyto situace zvládat a pocit úzkosti, strachu se zmenšuje, aniž by nutkavě jednal. Pokud u Vás nutkání trvá už nějakou dobu, asi bych vyhledala na pomoc -konzultaci u psychologa (psychoterapeuta), který by mohl vysvětlit, co se děje a co by se s tím dalo dělat. Možná by to mohlo pomoci i Vám. Doufám, že alespoň trochu jsem mohla odpovědět na Váš dotaz. Přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam