kdy se člověk považuje za nebezpečného?

Dobrý den, k dotazu na nedobrovolnou hospitalizaci. šlo mi o tuto situaci - nejsem psychotická, byla jsem 1x dobrovolně hospitalizovaná, loni jsem byla 9 let bez depresí, pouze občas úzkosti. lékařka mi na 2. návštěvě u ní nutila antidepresiva. Když jsem řekla, že léky nechci, řekla mi, že je brát musím, protože jsem měla těžkou depresi se sebevražednými úmysly. Tuto informaci chybně vyčetla z karty. Ano 9 let před tím jsem měla depresivní epizodu, od té doby remise, a 20 let před tím jsem v dospívání jednou teoreticky uvažovala, zda by bylo lépe nežít. A takto to bylo napsáno i v kartě. Lékařka si to ale špatně přečetla a tlačila mě do léků s tím, že pokud je nyní nebudu brát, hrozí riziko hospitalizace. Věřte mi, že když na mé otevřené vysvětlování nebyla ochotna ničeho než mi dál nutit léky, dostala jsem strach, co ještě z čeho vyvodí, a neměla jsem už dále vůbec pocit, že je bezpečné s ní mluvit na rovinu. Naštěstí se situace vyřešila v zápětí změnou lékaře, který mne nechal bez léků a nyní bez nich žiju rok a půl, je mi lépe a nemám ani deprese ani úzkosti. Se svým současným psychiatrem mluvím otevřeně a nemám důvod mu nevěřit. Zajímalo by mě, jak jsem ve výše popsané situaci s lékařkou měla reagovat, abych nemusela přijmout léky, které nechci brát, když jsem v docela dobrém zdravotním stavu. Měla jsem strach, že když zvýším hlas ve snaze prosadit svá práva, začne mi vyhrožovat bezprostřední hospitalizací. Při klidné argumentaci mě odmítala respektovat.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v případě pacienta, který je tolik let v pořádku bez léků, může lékař léčbu doporučovat a ne vnucovat, v případě před mnoha lety proběhlé deprese to myslím platí. Těžko vám mohu konkrétně radit ohledně situace, která se z popisu nejeví jako standardní, nyvíc píšete, že si lékařka chybně přečetla dokumentaci. Vy jste si nakonec poradila dobře, v každém případě je dobře, když pacient zná svá práva a po lékaři žádá přesné vysvětlení jeho doporučení.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz, ke kterému mě mnohé napadá. Zajímá Vás, jak jste se měla zachovat v dané situaci. Myslím, že neexistuje špatná reakce. Záleží na povaze. Vy jste se rozhodla ke změně psychiatra, a chodite k někomu ,komu důvěřujete, a s kým můžete mluvit na rovinu. A to je důležité pro Vás. Já říkám, že jdu cestou nejmenšího odporu. I já mám podobnou zkušenost s lékařem, který nevěřil mému úsudku. Řešila jsem to stejně. Ukončila jsem s ním spolupráci a našla si jiného. Ke své současné doktorce mám plnou důvěru a myslím si, že to byl jeden z kroků na mé cestě k zotavení a k získání větší se bedůvěry. S léky se to má tak. Nikdo Vás nemůže nutit brát léky . Ani psychiatr. Může Vám doporučit léky a seznámit Vás s případnými riziky. I já jsem zažila období , kdy jsem léky odmítala.Dnes vím , že nejsou můj nepřítel, ale pojistka proti další hospitalizaci i nedobrovolné. Užívám minimální dávku, na které jsme se dohodli s psychiatrem. / u mě se ale jedná o psychotické stavy/. Vím , že na nedobrovolnou hospitalizaci Vás může lékař poslat, pokud vyhodnotí , že jste nebezpečná sobě nebo svému okolí. Přeji hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam